01 Ağustos 2015 Cumartesi 15:47
Barış Anneleri: Ne asker, ne gerilla annesi ağlasın; canlı kalkan olacağız

İstanbul Barış Anneleri Meclisi, Fatih’te bulunan merkezlerinde bir basın açıklaması yaptı.

Barış Anneleri adına yapılan açıklamayı, İstanbul KJA (Kongreya Jinên Azad / Özgür Kadın Kongresi) üyesi Deniz Şimşek okudu.

‘HER YERE CANLI KALKAN OLARAK GİTMELİ’

Açıklamada özetle şunlar ifade edildi:

“Seçim sonuçları savaş kararlarının asıl nedenidir, görmezden gelemeyiz. Kimse bunun normal bir gidişat olduğunu söyleyemez. Saraydakinin korkusu ve istemleri ile bu ülke iç savaşa sürüklenmektedir.

“90’lara dönmek isteyen iktidar ve MHP unutmamalı ki kaç anne ağladı o dönemde. Kaç can yandı. O yılları yaşayanlar, devletin yürüttüğü kirli savaş taktikleriyle işlediği katliamları, baskı ve zulüm politikalarını çok iyi bilirler. Barış anneleri olarak artık annelerin ağlamasını istemiyoruz. Ne asker ne gerilla annesi ağlasın. Barışa bu kadar yaklaşmışken o günlere geri dönülmesin.

“Kimsenin iktidar hırsına çocuklarımızı, gençlerimizi ve barışı yedirtmeyiz. Bütün annelere ve bütün kadınlara sesleniyoruz. Hepimiz savaşa karşı irade olmalıyız. Cumhurbaşkanı kendi sarayı ve başkanlık sevdası için Kürt ve Türkleri kurban ediyor.

“Barış için sokaklara çıkmalı ve savaş isteyenlere inatla direnmeliyiz. Barış için bütün annelere ve herkese seslenmeliyiz. Barışan yana ısrarcıyız. Polis, asker, gerilla anneleri bu savaşın durması için gerekirse her yere canlı kalkan olarak gitmeli, bizler gideceğiz.”

‘BARIŞI KİMSEYE HEBA ETMEYECEĞİZ’

Ezine Dal ise Kürtçe yaptığı konuşmada, savaş değil barış istediğini belirterek, “Ben barış annesiyim. Ben polis, asker annesinin elini barış annesinin eline vermesini istiyorum. Polis de asker de bizim. Biz niye savaşıyoruz” dedi.

Bedia Gökyüz de, “Bu barışı kimseye heba etmeyeceğiz. Sonuna kadar barış diyeceğiz. Kimseye savaş yaptırmayacağız. Savaş kirli bir şeydir. Canlı kalkan olarak sınıra gideceğiz. Artık bu savaşı biz durduracağız. Polis anası ağlıyor benim yüreğim yanıyor. Asker anası ağlıyor benim yüreğim yanıyor. Gerilla annesi ağlıyor benim yüreğim yanıyor. Ana anadır, gözyaşı aktığı zaman hep aynı akıyor” dedi. (İMC)

Son Güncelleme: 01.08.2015 15:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.