17 Ağustos 2017 Perşembe 18:09
Alman deprem uzmanı: İstanbul depremi 7.4 büyüklüğünde olabilir

Alman deprem uzmanı Prof. Dr. Marco Bohnhoff, Türkiye'de yaşanan depremler hakkında konuştu. Bohnhoff, "İstanbul bölgesi için elimizdeki bilgiler, modele göre önümüzdeki 30 yıl içinde 7 ve daha üzeri büyüklüğünde bir depremin olma olasılığının yüzde 70 düzeyinde olduğunu söylüyor ve bu da çok yüksek bir değer...." dedi . 

Türkiye’nin yakın tarihinin en büyük doğal afeti olan 17 Ağustos depreminin 18. yıl dönümünde, Marmara Denizi’nde yeni bir deprem beklentisi endişeleri arttırıyor. Alman deprem uzmanı Prof. Dr. Marco Bohnhoff, “Araştırmamızı Marmara Denizi altında yoğunlaştırmış durumdayız. Bunun nedeni, son on yıllardaki deprem dizisine baktığımızda yakın zaman içerisinde Marmara Denizi’nin altındaki bölgede oldukça kesin bir biçimde bir deprem olacağını varsayıyor olmamız” dedi. Prof. Bohnhoff, “İstanbul bölgesi için elimizdeki bilgiler, modele göre önümüzdeki 30 yıl içinde 7 ve daha üzeri büyüklüğünde bir depremin olma olasılığının yüzde 70 düzeyinde olduğunu söylüyor ve bu da çok yüksek bir değer” diye konuştu.

Deutsche Welle Türkçe’den Ercan Coşkun’un haberine göre, Prof. Dr. Marco Bohnhoff, depremin şiddeti konusunda, “İstanbul etrafındaki bölgede son 2 bin 300 yıl içerisinde yaklaşık 20 deprem meydana geldi.

Bu bilgi ve bu depremlerin büyüklükleri bizim bölgede beklenen en şiddetli depremin 7,4 büyüklüğünde olacağı sonucuna varmamızı sağlıyor” dedi.

‘ÖNÜMÜZDEKİ 30 YIL İÇİNDE…’

Prof. Bohnhoff, “İstanbul bölgesi için elimizdeki bilgiler, modele göre önümüzdeki 30 yıl içinde 7 ve daha üzeri büyüklüğünde bir depremin olma olasılığının yüzde 70 düzeyinde olduğunu söylüyor ve bu da çok yüksek bir değer…. (Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın) hangi bölümünün bir sonraki büyük depreme maruz kalacağını tahmin edebiliyoruz ve bunun 1999’daki büyük depremin batısındaki bölüm olacağı oldukça kesin.

(Gölcük depremi) İstanbul’un başladığı yerde, Adalar’ın güneyinde sona ermişti. Bu bölgeden Marmara Denizi’nin tamamı boyunca Tekirdağ’a kadar olan bölge ya da bu uzunluk muhtemelen bir sonraki büyük depremde aktif hale gelecek. Bir deprem, haberlerde gördüğümüz gibi bir nokta değildir; bir depremde iki yüzey birbirlerinin tersine doğru kayarlar. Söz konusu durumda bu bölgenin uzunluğu yaklaşık 100 ila 140 kilometreyi buluyor ve yüzeyden yaklaşık 20 kilometre derinliğe erişiyor” açıklamasını yaptı.

“İstanbul Marmara Bölgesi’nde deprem olacak, asıl soru ne zaman olacağı” diyen Prof. Dr. Marco Bohnhoff, şöyle devam etti:

“Tarihi deprem bilgilerinden de çıkardığımız sonuç, ortalama tekerrür periyodu. Bu, iki deprem arasındaki ortalama zaman aralığı demek ve bölgede büyük depremler arasındaki ortalama zaman aralığı yaklaşık 250 yıl. Bu her 250 yılda bir mutlaka bir deprem olacağı anlamına gelmez. Bu bazen 200 yıl olur bazen 300 ama ortalamada 250 yıldır. Ve eğer bu bölgedeki son büyük depremin 1776 yılında meydana geldiğini akla getirecek olursak, bu bir sonraki depremin muhtemelen o kadar da uzak bir gelecekte meydana gelmeyeceğine işaret eder.”

Son Güncelleme: 18.08.2017 16:05
Anahtar Kelimeler:
DepremMarmara Denizi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.