24 Ağustos 2015 Pazartesi 22:26
Alevilerden Barış Bloku'na destek

Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu, çözüm sürecinin yeniden başlaması için kurulan Barış Bloku’na desteklerini açıkladı.

Cem Vakfı Malatya Şubesi’nde açıklama yapan Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu üyesi ve aynı zamanda Atmalılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Halit Seyfi Yücel, “Biz Aleviler insan hayatını dokunulmaz bir hak olarak gören, insan sevgisi ile dolu ve barışın kutsallığına inan insanlarız. Biz Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu olarak çatışan taraflara hemen şimdi, derhal ve acilen ellerini tetikten çekmelerini ve savaşa değil barışa şans vermeleri çağrısını yapıyor, çözüm sürecine yeniden dönülmesini talep ediyoruz. Bu bağlamda Malatya Barış Bloku’nu destekliyor ve tüm halkımızı barış için çaba harcamaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından kameraların karşısına geçen Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu Üyesi ve Zeynel Abidin Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Ünverdi ise, Cumartesi günü Alevi Dedeleri ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında gerçekleşen toplantıyı değerlendirdi.

Davutoğlu'nun cemevleriyle ilgili ifadelerini eleştiren Ünverdi, “Yapılan toplantıda Sayın Başbakanın Cemevleri ile ilgili yeniden değerlendirme düşüncesini kabul etmiyoruz. Çünkü Cemevleri Alevilerin ibadethanesidir, Barış Dergahları olarak isimlerinin değiştirilmesini asla kabul etmeyeceğiz. Cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşması için yıllardır verdiğimiz mücadelemizi devam ettireceğiz. Ben o yemeğe katılan dedelerin buna itiraz etmelerini beklerdim ama böyle bir şey olmadı. İsteseler de istemeseler de Cemevleri ibadethane olarak bundan sonra görevine devam edecektir” şeklinde konuştu. 

Son Güncelleme: 24.08.2015 22:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
dimitri 2015-08-25 01:17:51

tek tük sagci irkci görünen var onlar da suurunu kaybedenler aleviler dostu düsmani iyi bilir akilli insanlardir