Aleviler Kobani'ye destek ve zorunlu din dersleri için Ankara'da

Beyaz bayraklarla miting yapacaklar

Aleviler Kobani'ye destek ve zorunlu din dersleri için Ankara'da

Alevi örgütleri eğitimde hak ihlallerine karşı 15 Eylül’de Dersim’den başlattıkları yürüyüşü yarın Ankara’da Sıhhiye Meydanı’nda yapacakları büyük mitingle sonlandıracak.

Kobani direnişine de dikkat çekecek olan Alevi örgütleri mitinge beyaz flamalarla katılacak.

Miting öncesi yapılacak yürüyüş iptal edilirken, miting saat yarın (Pazar) 11.00’de Sıhhiye Meydanı’nda başlayacak. Mitinge çok sayıda emek ve demokrasiden yana siyasi parti ve kitle örgütü de destek verecek.

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Merkezi’nde yapılan basın toplantısında konuşan AKD Genel Başkanı Doğan Demir, mitingin ertelendiğine ilişkin kamuoyunda bilgi kirliliği yaratıldığını belirterek, bütün sabote girişimlerine rağmen mitingin yapılacağını söyledi.

Demir, bugüne kadar birçok kez yüzbinlerin katılımıyla miting yaptıklarını ve hiçbir sorun yaşamadıklarını kaydetti. Kobani’nin “Alevi Kerbelası” olduğunu kaydeden Demir, mitingde hükümete şiddet olaylarının bir an önce sona ermesi ve Kobani halkına destek için çağrı yapacaklarını söyledi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez de mitinglerinin karanlığa karşı bir miting olacağını söyledi. Geçmez, Türkiye’nin durumu değerlendirildiğinde mitingin öneminin bir kez daha anlaşıldığını belirterek, Türkiye ve Ortadoğu’nun içinde bulunduğu duruma dikkat çekmek için mitinge beyaz flamalarla katılacaklarını ve başka herhangi bir bayrak veya flama olmayacağını söyledi.

Alevilerin kimsenin tehditlerine boyun eğmeyeceğini vurgulayan Geçmez, “Karanlıktan beslenmek isteyenlere karşı, her sokağın evimiz olduğunu göstermek için Sıhhıye Meydanı’nda olacağız” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 21:46
YORUM EKLE