30 Ağustos 2012 Perşembe 15:26
Alevi aileye sosyal tecrit
CHP milletvekili Hüseyin Aygün , Ramazan ayında davul çalma tartışması ile başlayan ve kısa sürede Alevi aileyi linç etme noktasına gelen olaylarla ilgili olarak aradan geçen bir ayın ardından Malatya 'nın Doğanşehir İlçesi'ne bağlı Sürgü Beldesi'nin nabzını tuttu.
 
'ÇARŞIYA İNEMİYORLAR'
 İzlenimlerini Twitter  üzerinden paylaşan Aygün, "Kaymakam ve jandarma, 'milletvekillerine ve basına niçin haber verdiniz?' diyerek aileyi suçlamayı sürdürüyor. Aileye iki bakkal ve bir petrol istasyonu satış yapmayı reddediyor, bir kahvehane sahibi aileye 'burada gelip çay içmeyin' demiş. Bir Alevi yaşlısı yanında konuşan 3-4 kişinin, 'o aileden birini öldüreceğiz' dediklerini duymuş. Plakası bizde bir araç evin önünde dolaşıp aileyi tahrik etmeye çalışıyor, aile şu anda Doğanşehir, Adıyaman 'dan veya Sürgü'deki Alevi esnaftan alışveriş yapıyor" diye kaydetti. Aygün, aile fertlerinin olayın ardından geçen bir aylık süreye rağmen halen, zorunlu haller hariç, Sürgü merkeze veya çarşıya inemediğini ifade etti.
 
'NEFRET SUÇU VE CANA KAST EYLEMİ'
Malatya 'nın Doğanşehir İlçesi'ne bağlı Sürgü Beldesi'nde, Ramazan ayında sahur vakti evinin önünde davul çalınmasına tepki gösteren Alevi ailenin evi taşlanıp camları kırılmış, evin yanındaki ahır ise yakılmıştı. Olayların büyümesi üzerine bölgeye gelen ve havaya uyarı ateşi açan jandarma, saldırgan grubu güçlükle dağıtmıştı. CHP milletvekilleri Veli Ağbaba, Müslim Sarı, Kazım Kurt ve Hüseyin Aygün , olayın ardından Alevi ailenin saldırıya uğramasıyla ilgili hazırladıkları raporda, "olayın bir nefret suçu ve cana kast etme eylemi" olduğunu vurgulamış ve sorumluların cezalandırılmasını istemişti. ( radikal .com.tr)
Son Güncelleme: 31.08.2012 12:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.