Hatay’da öğrenci kıyımı Meclis’te

Ertuğrul Kürkçü öğrenci heyetini kabul etti…

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri ile birlikte parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, öğrencilerin ifade özgürlüğü haklarını kullandıkları için okullarından atıldıklarını belirtti.

 

Öğrencilerin şiddet, zor kullanma gibi suçlamalarla karşı karşıya olmadığını söyleyen Kürkcü, öğrencilerin kendilerini mecliste ifade etmelerine yardımcı olmak istediğini ifade etti.

 

Öğrencilerden Haydar Eren Öztürk, özgürlükleri için mücadele etmek adına bir arada olduklarını belirtti. 56 öğrencinin uzaklaştırma aldığını söyleyen Öztürk, 7 kişinin de okuldan atıldığını kaydetti.

 

600'e yakın öğrencinin tutuklu olduğunu vurgulayan Öztürk, "Talebimiz tutuklu öğrencilerin serbest bırakılması, cezaların geri çekilmesi. Hak ve özgürlüklerimiz için mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

 

Öğrencilerden Derviş Lagap ise "Olay, Mustafa Kemal Üniversitesi Mühendislik fakültesinde gerçekleşti. Poşu taktığım için okuldan uzaklaştırıldım. Olay günü akşamı şikâyetlerimizi polise dile getirdikten sonra basın açıklaması yaptık. Sonucunda 60 kişi soruşturmaya maruz kaldı." dedi.

 

Heyet adına konuşan Mithatcan Türetken, üniversitenin Tayfur Sökmen Kampüsü'nde soruşturma üstüne soruşturma geçirdiklerini söyledi. 8 Mart'ı kutladıkları için 21, Halepçe Katliamını protesto ettikleri için 73, rektörlük binasının karşısında oturdukları için 28, akıllı kart adı altında satılan öğrenci kimlik kartını kredi kartına dönüştüren protesto ettikleri için 17, akıllı kart olmadığı için yemekhaneye giremeyen ve kendi sofralarını kuran 25 öğrencinin soruşturma geçirip, kınama, bir yıl okuldan atılma cezaları verildiğini aktaran Türetken, bu cezaların en temel haklarından olan eğitim haklarını engellediğini dile getirdi.

 

İskenderun Mühendislik Fakültesi'nde bir dönem; Roboski katliamını protesto ettikleri için 15 öğrenciye soruşturma açıldığını ve uyarı cezaları verildiğini, üniversitede puşi taktığı için bir arkadaşlarının sağcı bir öğrenci tarafından silahlı ve sözlü saldırıya uğradığını da kaydeden Türetken, haklarında soruşturma açılmayan neredeyse öğrenci kalmadığını, her adımlarının ceza ile karşılandığını söyledi. Bu öğretim döneminde 200, geçmiş dönemle birlikte 500'e yakın öğrenci hakkında, sadece demokratik taleplerini dile getirdikleri için ceza aldıklarını kaydeden Türetken, bütün soruşturmaların geri çekilmesi, uzaklaştırma cezası alan arkadaşlarının eğitim haklarının sağlanması ve tutuklu arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi. Türetken, bu talepleri karşılanana kadar açlık grevinde olduklarını da dile getirdi.

 

Ertuğrul Kürkçü de öğrencilerin en demokratik haklarının ellerinden alınmak istenmesinin, açılan soruşturma ve verilen cezaların, tutuklamaların yanlışlığını dile getirerek, bu uygulamalara son verilmesini istedi. (Meclis Haber, Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2012, 00:35
YORUM EKLE