Ankara'da "Pontos Sorunu" tartışılacak

9 Nisan günü Ankara’da akademisyenler ve araştırmacıların katılımıyla ”1.Dünya Savaşı ve Sonrası Trabzon Vilayeti ve Pontos Sorunu” başlıklı panel düzenlenecek.

Panelin konuşmacıları arasında tanınmış akademisyen ve tarih araştırmacıları Fikret Başkaya, İsmail Beşikçi, Baskın Oran, Ahmet Demirel, Mahmut Konuk, Attila Tuygan, Sinan Çiftyürek‘in yanısıra 1923 Mübadele anlaşması ile 3 bin yıllık yurtlarından sürgün edilmiş ailelerin torunlarından olan ve Yunanistan’da yaşayan Stergios Thedoridis, Theofanis Malkidis ve Vlasis Ağdjidis de yer alıyor.

Soykırımdan kurtulan ve mübadele ile sürgün edilmeyen 100 yıl boyunca kendisine Türk ve Müslüman diyen Pontoslulardan Samsun, Bafra ve Trabzon doğumlu üç isim de panelin konuşmacıları arasında yer alacak: Mert Kaya, Yannis Vasilis Yaylalı, Tamer Çilingir.

Panelin moderatörlüğünü 1.Oturum’da Pınar Ömeroğlu, 2.Oturum’da ise Erdoğan Boz yapacak.

Newroz Gazetesi ve Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi ile düzenlenen panel, siyasihaber2.org ve devrimcikaradeniz.com adlı web siteleri tarafından canlı olarak yayınlanacak.

Salonun kapasitesi sınırlı olduğundan gercekinatcidir@gmail.com adresinden ön kayıt yaptırılması isteniyor.

PANEL PROGRAMI

9 Nisan 2016 13.00-19.00 Yer: Necatibey Cad. No:82/8. kat

1.Dünya Savaşı ve Sonrası Trabzon Vilayeti ve Pontos Sorunu

13.00-13.30 AÇILIŞ KONUŞMALARI

Fikret BAŞKAYA

Sinan ÇİFTYÜREK

***

1.OTURUM

MODERATÖR: Pınar ÖMEROĞLU

13.30- 13.50

İsmail BEŞİKÇİ, Yakındoğu’nun İmhası ve Pontos Sorunu

13.55-14.15

Ahmet DEMİREL, Birinci Mecliste Pontus Görüşmeleri

14.20-14.40

Attila TUYGAN, Islahatten Soykırıma

14.45- 15.05

Yannis Vasilis YAYLALI, Pontos’dan Karadeniz’e yokluk, Karedeniz’den Pontos’a Varlık Mücadelem.

15.10.15.30

Theofanis MALKİDİS, Soykırım: İnsanlığa Karşı İşlenen Suç

***

15.30-16.00

TARTIŞMALAR

16-16.15 ARA- çay/kahve

***

II.OTURUM

MODERATÖR: ErdoĞan BOZ

16.20-16.40

Baskın ORAN, Anadolu’dan Rumların Radikal Temizliği, A’dan Z’ye 1923 Mübadelesi ve 1964’te Tamamlanması

16.45-17.05

Stergios THEODORİDİS, Hafıza ve Erk

17.10-17.30

Mahmut KONUK, Soykırımın İki Figürü: Sakallı Nurettin Paşa ve Topal Osman Ağa

17.35-17.55

Mert KAYA, Evlad-ı Metruke: Pontos’un Kayıp Oğlu

18.00-18.20

Vlasis AĞDJİDİS, Samsun’dan Sebrenitsa’ya

18.25-18.45

Tamer ÇİLİNGİR, 353 bin Rakam Değil İnsan

***

18.50- TARTIŞMALAR

(Kaynak: Devrimci Karadeniz)



Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.