Tüketici haklarında yeni dönem

'Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun' yürürlüğe giriyor...

Tüketici haklarında yeni dönem

Yeni Tüketici Kanunu ile basın toplantısı düzenleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, artık maket üzerinden konut satışı yapılamayacağını açıkladı. "Kart aidatı ve hesap açık ücreti kalkacak" diyen Bakan Yazıcı, "Burada her şey tüketiciye kalmış" dedi.

'Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun' 28 Mayıs Çarşamba günü yürürlüğe giriyor. Tüketici kredileri ve kredi kartları ile ilgili sözleşmeler, kart üyelik aidatları, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri, ayıplı malların iadesi, abonelik sözleşmeleri, reklamlar gibi birçok alanda öngörülen düzenlemeleri Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı anlattı.

Bakan Yazıcı'nın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

MAKETTEN KONUT SATIŞI DEVRİ BİTTİ

Ön ödemeli konut satışları, tüketici kredileri sözleşmelerinde tüketici 14 gün cayma hakkını kullanacak.

İnşaat ruhsatı almamamış hiçbir firma maketten konut satışı yapamayacak.Konut devir teslim tarihine kadar tüketiciye yüzde 2 tazminat ödemesi koşuluyla sözleşmeden vazgeçme hakkı veriliyor.

AİDAT ZORUNLULUĞU OLMAYAN KART

Diğer düzenleme alanı finansal hizmetlerle ilgili... Tüketici hakem heyetine yapılan başvurularda bu alanda sorunlar yoğunlaşıyor. Finansal hizmetlerde tüketiciler daha fazla korunacak. Masraf ve komisyonların alınmasının önüne geçilmesi hedeflendi.

Bankalar her işlem için tüketiciden ücret talep edemeyecek. Bakanlığımız ve BDDK hangi işlemlerden ücret alınabileceğini belirleyecek. Tüketici isterse ücretsiz kartı ya da farklı avantajlar konusunda ücretli kartı tercih edebilecekler. Aidat zorunluluğu olmayan kart alternatifi zorunlu olacak.

Tüketici kredilerinde tüketici başka sigorta şirketinden sigorta yaptırabilecek. Banka bunu kabul etmek zorunda olacak.

Yüzde 2'lik tüketici kredisi erken ödeme tazminatı yüzde 1'e inecek.

Bankalar masraf ve komisyonu açık bir şekilde belirlenecek.

İNTERNET TELEFON SÖZLEŞMELERİ

İnternet telefon katalog satışlarında tüketici satıcılarla karşı karşıya gelmiyorlar. Bu tür satışlarda mesafeli sözleşme kurulmadan önce tüketicinin sözleşme hakkında bilgilendirilmesi zorunludur.

İNŞAAT İZNİ OLMAYAN DEVREMÜLK SATAMAYACAK

Yeni kanunda devremülk sözleşmelerinde satıcı ve sağlayacıların inşaat ruhsatı alması zorunluluğu getirmekte.

Paket tur sözleşmesinin esaslı bir maddesinin değişmesi durumunda tüketiciye cayma hakkı veriliyor. Eğer satıcı sözleşmeyi yerine getirmezse tüketicinin uğradığı zararı karşılayacak. Tüketici boşa harcadığı tatil zamanı için satıcıdan tazminat talep edilecek.

ABONELİK SÖZLEŞMELERİNE FESİH HAKKI

Tüketicilere imzalamış oldukları abonelik sözleşmelerini feshetme hakkı yeni yasayla tanındı. Abonelikten faydalanmış olunsa dahi satıcının abonelik sözleşmelerinin yerine getirilmemesi durumunda tüketici cayma hakkına sahip.

İnternet üzerinden abone yapılıyorsa abonelik internet üzerinden yapılan bildirimle sonlandırılabilecek.

PROMOSYONLARA DÜZENLEME

Gazete ve dergi promosyonları da önemli kurallara bağlı hale getirildi. Mevcut uygulamada promosyonlarla ilgili bir hüküm yok. Süreli yayın kuruluşların verebileceği kültürel ürünler yönetmelikle açık açık belirtilecek. (Taraf)

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2014, 08:27
YORUM EKLE