Türkiyeli temsilcilere Ermenistan'dan 2015 daveti

Ermeni Soykırımı Müzesi ve Enstitüsü Direktörü Hayk Demoyan, Türkiyeli sivil toplum kuruluşu temsilcilerini 2015 yılında Ermenistan’daki müzeye davet etti…

Türkiyeli temsilcilere Ermenistan'dan 2015 daveti

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber

1915 Ermeni Soykırımı’nın yüzüncü yıldönümü vesilesiyle İstanbul’da 24 Nisan’da yapılacak olan anma etkinliklerine katılmak üzere Ermenileri Türkiye’ye davet eden sivil toplum kuruluşlarına, Ermeni Soykırımı Müzesi ve Enstitüsü Direktörü Hayk Demoyan’dan yanıt geldi.

Ermenistan’ın başkenti Yerevan merkezli Azadutyun (Özgürlük) Radyosu’na konuşan Hayk Demoyan, “Türkiye’ye gelmek, ne için? Suçlayan sözler duymak için mi? Yoksa, Türkiye toplumunun kendi tarihiyle yüzleşmeye hazır olduğunu, yaşanan soykırımın sonuçsuz kalmadığını idrak ederek bu sonuçların hiç olmazsa bir kısmının giderilmesi konusunda hesaplaşmaya hazır olduğunu duymak için mi?” sorularını gündeme getirdi.

Ermeni Soykırımı’nın yüzüncü yıldönümü vesilesiyle yapılacak olan anma etkinliklerinin Koordinasyon Kurulu’nun sekterliğini üstlenen tarihçi Hayk Demoyan, Türkiyeli sivil toplum kuruluşları temsilcilerini ve arzu eden tüm Türkiye yurttaşlarını, Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da bulunan Ermeni Soykırımı Müzesi’nde 2015 yılı boyunca yapılacak olan sergiye davet etti.

2006 yılından bu yana Müze ve Enstitüsü’nün müdürlük görevini yürüten Demoyan şunları söyledi: “Türkiye sivil toplum kuruluşları temsilcilerini ve arzu eden Türkiye yurttaşlarını Ermenistan’a davet etmek istiyorum. Böylelikle, Soykırım Müzesi’nde yeni açılacak olan ve Türkiyeli yetkililer tarafından kabul görmeyen Türkiye tarihinin aktarıldığı sergiyle tanışabilirler.”

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 19:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selami Kalay
Selami Kalay - 3 yıl Önce

Merhaba Dostluk adına ben bu davetinizi kabul ediyorum, gelmek istiyorum, telefonum 05324765562 email adresim selami_kalay@yahoo.com, ayrıca Ankaralı hemşehrilerim İstanozlular adına bir sunum gerçekleştirebilirim, dostluk, barış, sevgi ve selam dileklerimle