14 Eylül 2013 Cumartesi 15:26
Rusya ve ABD Suriye için anlaştı

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Cenevre'de yaptıkları görüşmenin ardından uzlaşıya vardıklarını açıkladı.

Bakanlar, Suriye'nin 1 hafta içinde kimyasal silahların listesini sunması konusunda anlaştı.

Bakan Kerry, ABD ve Rusya'nın Suriye'nin elindeki kimyasal silahların alınması ve yok edilmesi hakkında anlaşmaya vardıklarını söyledi. ABD'li Bakan, Suriye'nin de bir hafta içinde elindeki silahların listesini sunması gerektiğini bildirdi.

"7'NCİ MADDE UYGULANIR"

Kerry ayrıca, Suriye'nin anlaşmaya uygun davranmaması durumunda 7. Madde'nin uygulanmasını Rusya'nın da kabul ettiğini açıkladı. Kerry, Rusya'nın da Suriye'nin tüm kimyasal tesislerinin soruşturulmasına izin vermesi gerektiği konusunda benzer düşündüğünü bildirdiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise alınan kararların uzlaşma esasına dayandığını, hedefe ulaşıldığını söyledi. Lavrov, ABD ile vardıkları anlaşmanın güç kullanımıyla ilgili hiçbir unsuru barındırmadığını bildirdi.

Washington’un Şam’ın kimyasal silah cephaneliğinin imha edilmesine uyup uymadığını titizlikle kontrol edeceğini söyleyen Kerry Rusça olarak ifade ettiği “Güven ama kontrol et’ sözünü İngilizce de tekrarladı.

Daha önce pek çok uzman tarafından yapılan açıklamalarda Suriye’de bulunan kimyasal silahların imhasının çok uzun yıllar alabileceği belirtilmişti.

Son Güncelleme: 16.09.2013 12:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.