20 Ocak 2016 Çarşamba 12:23
Rus jetleri son dört günde 579 hedefi vurdu

Rus savaş uçaklarının Suriye'de son dört günde 157 sorti gerçekleştirip 600'e yakın radikal İslamcı silahlı gruplara ait hedefi vurduğu belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus savaş uçaklarının Halep, Deyr ez Zor, Humus, Rakka ve Lazkiye'de son dört gün içinde 579 hedefi vurduğunu açıkladı.

Konaşenkov'un verdiği bilgiye göre, bir Rus Su-34 jetinin IŞİD'in Lazkiye'deki mevzilerine düzenlediği saldırılarda 20 militan ve dört zırhlı araç imha edildi.

‘40 TON İNSANİ YARDIM’

Bu arada Konaşenkov, 'insani operasyonlar' kapsamında Deyr ez Zor da dahil olmak üzere Suriye'de militanların kuşatmasındaki bölgelere 40 tondan fazla insani yardım ulaştırıldığını aktardı.

Rus yetkili, "Suriye'deki uçaklarımız teröristler tarafından kuşatma altında tutulan bölgelere gıda ve ilk yardım malzemeleri ulaştırmaya devam ediyor. Uçaklarımız dün Deyr ez Zor ve diğer kuşatma altındaki yerlerin sakinlerine 40 tondan fazla insani yardım ulaştırdı" dedi.

'TERÖRİSTLER SİVİLLERE HAVAN TOPUYLA SALDIRIYOR'

Diğer taraftan Konaşenkov, terörist grupların Suriye ordusunun ilerlemesinin önüne geçemeyeceklerini anladıklarında sivillere saldırma eğilimi gösterdiklerini paylaştı.

"Hükümet güçlerini durduramayacaklarını görünce teröristler sivillere havan topu saldırıları düzenleyerek ordu güçlerini provoke etmeye çalışıyor. Bu suçu sonradan ordunun üzerine atabileceklerini hesaplıyorlar" ifadelerini kullanan Konaşenkov, buna örnek olarak Ahrar'uş Şam ve El Nusra Cephesi'nin İdlib'in Fua ve Kefraya kasabalarında roket ve havan topu saldırıları düzenlemesini örnek gösterdi."

‘IŞİD KAMPININ KOORDİNATLARINI SURİYELİ MUHALİFLERDEN ALDIK’

Bunların yanı sıra Konaşenkov, bir Rus Su-25 jetinin de Humus'ta IŞİD'e ait bir saha kampını imha ettiğini belirtti ve bu kampın koordinatlarını Suriyeli 'vatansever' muhalif gruplardan aldıklarını söyledi.

Konaşenkov, IŞİD'in 300 sivili öldürdüğü Deyr ez Zor'daki operasyonlar sırasında örgütün sığınaklarının hedef alındığını belirtip, bu operasyonlarda 60 militanın öldürüldüğü bilgisini verdi.

'30 KİŞİLİK BİR MİLİTAN GRUBU LAZKİYE'Yİ TERK ETTİ'

Öte yandan Konaşenkov, Suriyeli hükümet güçlerinin Lazkiye'nin Selma kasabasını ele geçirmesinin ardından Abu Haldin alı bir komutanları olan 30 kişilik bir militan grubunun bu bölgeyi tek ettiğini söyledi.

‘TÜRKİYE SINIRINDAN HALEP'E GİDEN 20 OTOMOBİL İMHA EDİLDİ’

Konaşenkov, keşif uçuşları sırasında Türkiye sınırından Halep'e doğru giden altı otomobil konvoyu tespit ettiklerini ve bu konvoya düzenlenen hava saldırısında içinde silah ve militan olan 20 otomobilin imha edildiğini de aktardı.

'TÜRKİYE'YE GİDEN PETROL TANKERLERİ İMHA EDİLDİ'

Bunların yanı sıra Konaşenkov, Rus savaş uçaklarının Rakka ve Halep'te ise bir petrol tesisi ve petrol tankeri konvoyunu imha ettiğini paylaştı.

Petrol tankerlerinin Halep'ten Türkiye'ye doğru ilerlediği bilgisini veren Konaşenkov, hava saldırıları sonucunda 24 petrol tankerinin imha edildiğini söyledi. (Kaynak: sputniknews.com)

Son Güncelleme: 20.01.2016 12:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
dimitri 2016-01-20 16:31:04

rusya kürdistana da yardim etsin