16 Aralık 2014 Salı 19:33
Kuzey Kutbu'nu isteyenlere Danimarka da katıldı

Dünyadaki tüm petrol ve doğal gaz rezervlerinin dörtte birine sahip olduğu sanılan Kuzey Kutbu’nda egemenlik mücadelesi sürüyor.

Kanada, Rusya ve Norveç‘in ardından Danimarka hükümeti de Birleşmiş Milletler’e (BM) yaptığı resmi başvuruyla kıta sahanlığı sınırları dâhilinde olduğunu iddia ettikleri Kuzey Antarktika Okyanusu’ndaki 895 bin kilometrekarelik bölgenin kendilerine verilmesini talep etti.

Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Biz, elimizdeki teknik veya bilimsel verilerin ötesinde hiçbir şey talep etmiyoruz” dedi.

Danimarka’nın bu isteği, uzun araştırmalar sonrasında “Lomonos sırtı” adlı su altındaki dağ sırasının Grönland’ın bir parçası olduğunun kanıtlanmasının ardından geldi.

Bu sırada sadece Danimarka’nın değil, Rusya ve Kanada’nın da hak iddia ettiğini dolayısıyla sürecin uzun süreceğini belirten Danimarka’nın Eski Dışişleri Bakanı Per Stig Moller, “Önünde sonunda bir anlaşmaya varmak için ikili müzakere gerekecek” şeklinde konuştu. (euronews)

Son Güncelleme: 16.12.2014 19:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.