24 Eylül 2014 Çarşamba 20:31
Kerry: Esad'ı devirmek için IŞİD’e destek olanlar, krizin sebebidir

CNN International kanalında ünlü gazeteci Christiane Amanpour’un programına katılan ABD Dışişleri bakanı John Kerry, vaktiyle Beşar Esad’ı devirmek uğruna IŞİD ve benzeri radikal gruplara destek olanların yaşanan krize sebep olduğunu söyledi.

John Kerry, “En başında Esad’ı devirme çabaları başladığında, ‘Arada çürük elmalar olsa da, önemli olan Esad’a karşı savaşmalarıdır’ diye hesap yapanlar vardı. Bu da, farklı gruplara kaynak sağlanmasına sebep oldu. Bu süreç baştan savma bir şekilde yapıldı ve iyi yönetilemedi” diyerek, o zamandan beri bu finansman sağlama durumuna odaklandıklarını söyledi. Artık devlet destekli yardımların tamamen kesildiğini, sadece bireysel yardımlar kaldığını açıklayan Kerry,  ”Esad’ı devirdikten sonra bu çürük elmalarla ilgilenileceği düşünülmüştü. Fakat bu çürük elmalar giderek daha tehditkar hale geldi” dedi.

Kerry, katliamları durdurmanın öncelikli amaçları olduğunu ve IŞİD ablukalarının kalkmasını sağlayarak bunu başardıklarını söyledi. Devlet başkanları ve cumhurbaşkanlarıyla dün çok samimi bir görüşme yaptıklarını ve artık IŞİD’e karşı bir koalisyonun faaliyete başladığının kesin olduğunu vurgulayan Kerry, IŞİD’in bölgedeki devletlerin meşruiyetine ve güvenliklerine karşı ciddi bir tehdit olduğunu, bölge ülkeleri için risk altında olan çok şeyin bulunduğunu ifade etti.

Kerry’nin Suriye’de El-Kaide bağlantılı “Horasan” grubunun ABD’ye karşı saldırı tehdidi bulunduğu açıklaması üzerine sunucu Amanpour, bunların ne olduğunu sordu; Dışişleri Bakanı Kerry bunu yanıtlamadı

Son Güncelleme: 24.09.2014 20:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.