Katalanlar oylarını 'bağımsızlık'tan yana kullandı

Katalonya'da gayrıresmi bağımsızlık oylaması gerçekleştirildi....

Katalanlar oylarını 'bağımsızlık'tan yana kullandı

İspanya'nın Katalonya bölgesinde gayrıresmi olarak gerçekleştiren bağımsızlık oylamasının düzenleyecileri, katılımcıların yüzde 80'den fazlasının bağımsızlıktan yana oy kullandığını söyledi.

Katalonya özerk bölgesinin lideri Artur Mas, oylamanın çok başarı olduğunu söyledi ve bunun resmi bir referandumun yolunu açması gerektiğini belirtti.

İspanya Adalet Bakanı Rafael Catala ise oylamayı faydasız bulduğunu söyledi. Bölge yönetimimin Başkan yardımcısı Joana Ortega, oylamaya 2 milyondan fazla kişinin katıldığını, hemen hemen tüm oyların sayıldığını ve katılımcıların yüzde 80.72'sinin bağımsızlıktan yana oy kullandığını belirtti.
Ortega, yandaşlarına konuşurken "Referanduma hak kazandık" dedi.

Oylamanın gerçekleştirilmesinde 40 bin gönüllü Katalan görev yaptı. 7.5 milyonluk nüfusu ile Katalonya İspanya'nın yüksek refaha sahip bir bölgesi.

İspanya'nın 7,5 milyon nüfuslu bu zengin bölgesinde pek çok kişi, merkez ekonomiye yaptıkları katkının karşılığını alamamaktan şikayetçi. Ayrıca Katalonya, ülkedeki diğer bölgeler gibi bir nevi özerklik sahibi olsa da, ayrılıkçılar örneğin son zamanlarda okullarda Katalonca'nın ikinci plana itildiğini, ana eğitim dili olmaktan çıktığını söyleyerek Madrid'i eleştiriyor.

İspanya hükümeti referandum ilan eden yerel yönetimi şiddetle eleştirmiş ve konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşımıştı. Anayasa Mahkemesi de dosyayı incelemeye aldı; inceleme bitene dek referandumu askıya aldığını ilan etmişti. 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2014, 10:57
YORUM EKLE