İsrail'den bombardımana 12 saat ara

İsrail, Gazze'deki saldırıları 12 saat süreyle durduracağını açıkladı...

İsrail'den bombardımana 12 saat ara

İsrail, cumartesi sabahı yerel saatle 07.00'den itibaren Gazze'deki saldırıları 12 saat süreyle durduracağını açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, "İsrail ile Filistinliler arasında 12 saatlik süreden başlamak üzere insani ateşkesin sağlanması, saldırıların durması gerekir. Askeri çözüm yok" dedi.

Hürriyet'te yer alan habere göre Ban,  Kahire'de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil arabi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Ramazan Bayramı döneminde çözüme yönelik Gazze'de bir haftalık insani ateşkesin sağlanmasıyla müzakerelerin başlaması gerektiğini söyledi ve  Gazze halkının yeteri kadar kanının akıtıldığı ve sivilleri kurtarmak için krizi çözmeye çalıştıklarını hatırlatarak, "İsrail ile Filistinliler arasında 12 saatlik süreden başlamak üzere insani ateşkesin sağlanması, saldırıların durması gerekir. Askeri çözüm yok" diye konuştu.
    
ABD Dışişleri Bakanı Kerry ise İsrail ile Filistinliler arasında sağlanacak ateşkesin temelinin Mısır öncülüğünde sunulan anlaşmaya dayalı olacağını dile getirerek, "Ateşkesin sağlanması için bir haftalık insani ateşkes üzerinde anlaşmanın yapılmasını umut ediyorum" ifadesini kullandı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Gazzeli gruplarla görüşen ülkelerin dışişleri bakanlarıyla bir araya geldiğine değinen Kerry, "Gazze'ye
 açılan Refah ve Erez sınır kapılarının faaliyete geçmesi  için ilerleme kaydettiğimize inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.
    
Kerry, yarın Fransa'nın başkenti Paris'te mevkidaşlarıyla bir araya gelerek, İsrail ile Filistinliler arasındaki anlaşmasızlıkları görüşeceklerini kaydetti. Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri de "Gazze'de bir haftalık insani ateşkes sağlanmasına yönelik çağrı yapıyoruz" dedi. Şükri, Mısır'ın, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıların durdurulması ve ateşkesin sağlanması için sunduğu teklife bağlı kaldığını belirterek, "Anlaşma metninde İsrail ve Gazzeli tüm tarafların muvafakatını içermesi için çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı. Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ise "İşgal olduğu sürece Filistinlilerin direnişine hak verilmelidir" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2014, 17:22
YORUM EKLE