'IŞİD kendi açıkladı: Liderimiz el-Bağdadi öldü'

Örgütün komutanlarının, Ebubekir el-Bağdadi'nin öldüğünü doğruladığı ve kime biat ettiklerini açıkladıları iddia edildi

'IŞİD kendi açıkladı: Liderimiz el-Bağdadi öldü'

IŞİD komutanlarının, birkaç gün önce ABD'nin hava saldırısında yaralanan Ebubekir el-Bağdadi'nin ölümünü doğruladığı öne sürüldü ve komutanların yeni "halife" olarak Ebu Ala Al-Afri'ye biat ettiği bildirildi.

'BOMBARDIMANDA YARALANIP ÖLDÜ'

Irak haber ajansı Waradana'ya konuşan 'bir kaynak', "Örgüt komutanları, birkaç gün önce ABD'nin hava saldırısında yaralanan Bağdadi'nin ölümünü doğruladı. Bağdadi, yaralandıktan sonra götürüldüğü Suriye'nin Rakka kentinde özel doktorun kucağında öldü" iddiasında bulundu.

IŞİD komutanlarının Musul yakınlarındaki Telafer kentinde Saddam Camisi'nde yeni "Halife"ye biat ettiği belirtildi.

"IŞİD'İN YENİ LİDERİ AFRİ"

Irak medyası, IŞİD militanlarının yeni liderinin Ebu Ala Al-Afri lakabını alan Abdurrahman Mustafa al-Şeyhlar olduğunu duyurdu.

Telafer doğumlu Afri, fizik öğretmenliği ve ilahiyat eğitimini almasına rağmen dolmuş şoförlüğü yaparak para kazanıyordu. 1990'lı yıllarda, Telafer'in ilk tekfirci ve cihat ideolojisinin öğreticisi oldu. Afri'nin çoğu zaman gizli bazen de açık şekilde Büyük Pazar Camisi'nde vaaz verdiği ifade ediliyor.

ABD işgal ordusunun baskıları yüzünden 2004'te memleketinden kaçan Afri, El-Kaide'ye katıldı. El Kaide'nin Irak'taki danışma kurulunun başkanlığını da yapmış olan Afri, bir dönem Amerikalılar tarafından göz altına alınmıştı ancak belli bir süre sonra serbest bırakılmıştı. (Sol.Org)

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2015, 09:08
YORUM EKLE