Irkçı liderin parti üyeliği donduruldu

Le Pen'in söylediği ırkçı söylemler nedeniyle üyeliğinin dondurulduğu açıklandı

Irkçı liderin parti üyeliği donduruldu

Fransa’da yabancı düşmanı politikalarıyla bilinen Ulusal Cephe’nin (FN) iktidara yürümek için seçmen nezdindeki ‘yumuşatma’ çabalarını yoğunlaştırdı. Partinin sert ve ırkçı üslubuyla bilinen eski lideri Jean-Marie Le Pen’in yıllardır söylediği sözler nedeniyle dün parti üyeliğinin dondurulmasına karar verildi.

FN’nin 1972 yılında kurucularından olan ve 2011 yılına kadar genel başkanlığını yürüten Jean Marie Le Pen, ırkçı sözleri nedeniyle dün parti üyeliği donduruldu. Aynı zamanda partinin onrusal başkanı olan Le Pen’in bu statüsü ise önümüzdeki 3 ay içerisinde toplanacak olan olağanüstü bir genel kurulda görüşülecek.

Partinin Politbüro’sunda alınan karar gereği Jean-Marie Le Pen’in Avrupa Parlamentosu(AP) milletvekilliği ile PACA Bölge Meclisi üyeliğinin ise devamına karar verildi.

86 yaşındaki Jean-Marie Le Pen, 40 yıl boyunca yönettiği Ulusal Cephe’nin başkanlığını 2011 yılında kızı Marine Le Pen’e bırakmıştı. Jean-Marie Le Pen ile Marine Le Pen arasındaki çekişmeler ve parti üyeliğinin düşürülmesine kadar giden açıklamaların, FN’nin seçmen nezdinde var olan çekinceleri yok etme politikasının parçası olduğu tahmin ediliyor.

Jean-Marie Le Pen, uzun yıllar önce de Nazi Almanyası, Romanlar ve Afrika üzerine ırkçı ve dışlayıcı değerlendirmelerde bulunmuştu.

Kızı Marine Le Pen ise, hem babasının ismini zayıflatmak hem de seçmene ‘daha ılımılı sağ bir parti’ olduklarını göstermek amacında. Le Pen’in 2017’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 30’a yakın oy alması bekleniyor. Ancak, ikinci turda seçilmesi neredeyse imkansız olan Le Pen’in bu hedefine ulaşmak için ‘eskiyi temsil eden’ babası Jean-Marie Le Pen’i dışlamayı seçtiği de biliniyor.  (ANF)

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2015, 08:56
YORUM EKLE