16 Nisan 2014 Çarşamba 17:55
 Hindistan'da translar üçüncü cins olarak kabul edildi

Hindistan Yüksek Mahkemesi, transların nüfus cüzdanı, pasaport ve ehliyetlerdeki cinsiyet kısmında tıpkı kadın ve erkekler gibi tanımlanarak cinsiyet hanesine trans yazılmasını öngören kararı kabul etti.

Mahkeme, “herkes kendi cinsiyetini seçme hakkına sahiptir,” hükmünde bulundu.

KAMUSAL HAKLARDAN DA YARARLANACAKLAR

Karara göre, translar da artık kadınlar ve erkekler gibi evlat edinebilecek ve tüm kamusal haklardan üçüncü cins olarak eksiksiz yararlanabilecek.

Bu çerçevede translar üçüncü cins olarak memur olabilecek ve her türlü kamu dairesinde çalışabilecek. Ayrıca seçmen kütüklerinde ve oy pusulalarında da cinsiyetleri trans olarak belirtilebilecek.

Hindistan’da yaşayan yaklaşık 2 milyon transın büyük bölümünün düğünlerde ve doğumlarda dans ederek ve şarkı söyleyerek yaşamlarını kazandığı, diğerlerinin dilencilik veya seks işçiliği yaptığı biliniyor.

Transları üçüncü cins olarak tanıma kararı, Aralık ayında eşcinsel ilişkilerin ülkede yeniden suç olarak kabul edilmesinin ardından geldi. Kararda Yargıtay, Delhi Yüksek Mahkemesi’nin 2009’da eşcinsel ilişkileri suç olmaktan çıkaran hükmünü iptal etmişti.  (Kaos GL)

Son Güncelleme: 17.04.2014 15:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.