Hani soğuk savaş bitmişti?

NATO füze kalkanına karşı Rus füzesi…

Hani soğuk savaş bitmişti?

Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra soğuk savaşın bittiği yorumları yapılmış, ancak Sovyet tehdidi bahanesiyle kurulan NATO teşkilatı dağıtılmayınca, NATO dışında kalan güçler de yeniden farklı bir odak olma ve silahlanma yoluna girmişti.

 

Türkiye Malatya Kürecik'e radar üssü kurarken, Rusya Savunma Bakanlığı da, yeni bir kıtalararası balistik füze denemesinin başarıyla sonuçlandığını açıkladı.

 

Bakanlık yetkililerinin Interfax haber ajansına yaptıkları açıklamada, henüz ismi konulmayan füzenin, NATO'nun Avrupa füze kalkanını delmek üzere geliştirildiği belirtildi.

 

Sahte bir savaş başlığı taşıyan füze 6,000 km menzille fırlatıldı.

 

Aynı füzenin ilk deneme atışı geçen Eylül ayında yapılmış, fakat başarılı olmamıştı.

 

İkinci denemenin ise NATO'nun füze kalkanını etkin hale getirdiği açıklamasının hemen ardından yapılması dikkat çekti.

 

Rusya NATO'yu nükleer caydırıcılık sistemini etkisiz kılmakla suçluyor; fakat NATO, füze kalkanının İran gibi 'haydut devletler'i hedeflediğini ifade ediyor.

 

MANEVRA KAPASİTESİ YÜKSEK

Interfax'a açıklama yapan bir Rus askeri yetkili, füzede yeni bir yakıtın kullanıldığını, böylece füze tespitinin daha zorlaştığını ve manevra kapasitesinin arttırıldığını belirtti.

 

Füzede kullanılan tek savaş başlığının yön değiştirmeyi kolaylaştırdığı, böylece vurulma şansını azalttığı ifade ediliyor.

 

Eski stratejik kuvvetler yöneticisi Viktor Yesin Interfax'a yaptığı açıklamada, bu füzenin "ABD'nin küresel anti-füze sistemine cevap olarak Rus askeri ve siyasi önderliğinin geliştirdiği karşı tedbirlerden biri olduğunu" vurguladı.

 

BBC'nin diplomasi muhabiri Jonathan Marcus, yeni savunma sisteminin işleyeceği konusunda NATO'nun duyduğu güveni herkesin paylaşmadığını belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2012, 16:18
YORUM EKLE