Fransa'dan hükümete 'ölçülü ol' çağrısı

Avrupa Parlemontosu, yarın Türkiye hakkında karar tasarısı oylayacak...

 Fransa'dan hükümete 'ölçülü ol' çağrısı
Taksim Meydanı'nda dün sabah saatlerinde başlayan polis terörüne  Fransa bir kez daha tepki gösterdi. Fransa, Türk hükümetine "ölçülü" olma çağrısında bulundu...

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, bu sabah katıldığı bir televizyon programında Türkiye konusunda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Fransa Dışişleri Fabius, Fransa'nın Türk hükümetini bir kez daha olayları yatıştırmaya ve ölçülü olmaya çağırdığını söyledi. Fransız diplomasi şefi, "Olayları demokratik şekilde yatıştırmak gerekiyor" ifadelerini kullandı.

'DEMOKRASİLERDE DİYALOG GEREKİR'
Türk hükümetinin olayları yatıştırmak yerine "çürümesine" oynadığı izlenimi verdiği görüşünü dile getiren Fabius, "Demokrasilerde diyalog gerekir" şeklinde konuştu.

Konuyu dün Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu'yla yaptığı telefon görüşmesinde de gündeme getirdiğini söyleyen Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, "Fransa'nın olaylar hakkındaki tutumunu kendisine de aktardım" dedi.

GEZİ AP'NİN GÜNDEMİNDE 
Avrupa Parlamentosu da bugün Türkiye'deki son gelişmeleri tartışacak. Genel Kurul'da Gezi Parkı protestolarıyla ilgili bugün öğleden sonra özel bir oturum düzenlenecek. Türkiye saatiyle 16.00'da başlayacak oturumda AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton görüş belirtecek. Oturumda parlamentodaki siyasi grup liderleri de konuşma yapacak.

Avrupa Parlamentosu, yarın öğle saatlerinde de Türkiye haber hakkında bir karar tasarısı oylayacak. (ntvmsnbc)
Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 14:54
YORUM EKLE