13 Mayıs 2013 Pazartesi 18:14
El Hatib'den Koalisyona sert eleştiri

Ulusal Koalisyon adlı Suriye muhaliflerinin örgütünün eski başkanı Muaz el-Hatib, Koalisyon’un Suriyelilerin lehine olmayan kararların alındığı bir yere dönüştüğünü söyledi.

Muaz el-Hatib, el-Cezire’nin İngilizce kanalına verdiği demecinde daha önce başkanlığını yaptığı Ulusal Koalisyon adlı örgüte yönelik sert eleştirilerde bulundu ve Koalisyon’dan Suriyelilerin lehine olmayan kararların alındığı bir merkeze dönüşmüş olmasından dolayı istifa ettiğini açıkladı.

Muaz el-Hatib, “Ben bu koalisyonda Suriye halkının yararına olmayan kararları imzalayan bir kişiye dönüşmeye başlamıştım, bu yüzden orayı terk ettim” dedi.

Koalisyon’daki kararların dışarıdan yönlendirilen kişiler tarafından alındığını belirten Muaz el-Hatib, silahlı grupların kontrolü altındaki bölgelerde bir geçici hükümet kurulması meselesinde ise iki bölge ülkesinin rekabete tutuştuğunu söyledi.

Yakındoğu Haber’e göre, sunucunun “Rekabete tutuşan bölge ülkelerinden Suudi Arabistan ve Katar’ı mı kastediyorsunuz?” şeklindeki sorusuna “açık olan bir konuyu neden soruyorsunuz?” şeklinde cevap veren el-Hatib, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı isimler bazı ülkeler tarafından özellikle söz konusu ediliyor. Ben bu tür şeylere karşıyım. Bu yüzden Corc Sabra, Riyad Seyf, Suheyr Atasi ve Mustafa Sabbağ Koalisyondan ayrılmalı diğer komitelerle meşgul olmalı, başbakan tayinine karışmamalıdır.

Koalisyon ile Suriye yönetimi arasında doğrudan bir ilişki olmadığını belirterek Suriye yönetimiyle doğrudan diyalog kurulması gerektiğini söyledi.

Son Güncelleme: 15.05.2013 12:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.