Dünyanın en büyük ikinci elması bulundu: 1111 karat

Nisan ayında 100 karatlık bir pırlanta 22.1 milyon dolara satılmış

Dünyanın en büyük ikinci elması bulundu: 1111 karat
Botswana'daki bir madende dünyanın en büyük ikinci elması bulundu.

1111 karatlık taşın, başkent Gaborone'un yaklaşık 500 km kuzeyindeki Karowe madeninde bulunduğu açıklandı. Bunun şimdiye kadar ülkede bulunan en büyük elmas olduğu belirtiliyor.

Taşın aynı zamanda dünya genelinde yüzyılı aşkın bir süre içinde bulunan en büyük elmas olduğu kaydediliyor.

3106 karatlık Cullinan elması 1905'te Güney Afrika'da bulunmuştu. Elmas çoğu İngiliz Kraliyet ailesine ait dokuz taşa bölünmüştü.

Kanada şirketi Lucara Diamond'un Genel Müdürü William Lamb, madende 813 ve 374 karatlık iki elmas daha bulduklarını açıkladı.

Dünyanın ikinci büyük elmasına henüz değer biçilmedi. Ancak emtia ve madencilik uzmanı Kieron Hodgson, AFP ajansına fiyatının çok yüksek olacağına şüphe olmadığını söyledi. 

Nisan'da 100 karatlık bir pırlanta 22.1 milyon dolara satılmıştı.

Güney Afrika'da bulunan elmasın kesip parlatılması işleminin bir yıldan fazla sürdüğü açıklanmıştı. Dünyada en fazla elmas Botswana'da çıkarılıyor. Buna karşın ülke ekonomisi yıllık %9 dolaylarında büyüyerek en fakir ülkelerden biri konumundan, orta düzeyde bir ülke konumuna geldi.

Ülke genelinde 2007 verilerine göre yetişkin nüfusun %24'si HIV virüsü taşıyor. Bu oran dünya genelindeki en yüksek ikinci oran.(BBC Türkçe)
Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 09:42
YORUM EKLE