Cep telefonundan silah emojisi atan gence hapis cezası

Fransa'da 22 yaşında bir genç, eski kız arkadaşına cep telefonundan silah sembolü olan bir emoji gönderdiği için üç ay hapis cezasına çarptırıldı

Cep telefonundan silah emojisi atan gence hapis cezası
Fransa’nın güneydoğusundaki Valence mahkemesi, 22 yaşındaki Bilal Azougagh'ın eski kız arkadaşına cep telefonundan gönderdiği silah emojisinin "imge şeklinde bir ölüm tehdidi olduğu" hükmüne vardı ve gence üç ayı tecilli altı ay hapis cezası verdi.

BBC Türkçe’nin The Daily Telegraph gazetesinden aktardığı habere göre Fransa'da daha önce benzer mahkeme kararı alınmadı.

Bilal Azougagh, geçen yaz o dönem henüz reşit olmayan bir kadına böyle bir mesaj gönderdiğini itiraf etti. İlişkileri bitince gönderdiği mesajlar arasında silah emojisi içeren bu mesajın da bulunduğunu söyledi.

‘GERÇEK BİR TEHDİT’

Genç kadının avukatı, silah emojisi mesajı almasından ve sürekli rahatsız edilmesinden sonra müvekkilinin 'şehir merkezine çıkmaya cesaret edemediğini ve kâbuslar gördüğünü' söyledi.

Savunma avukatı ise, mahkemenin silah imgesinden çok fazla anlam çıkarmaması gerektiğini söyledi ve bu imgenin genç kadın üzerinde 'böyle bir etki yarattığına dair' şüpheleri olduğunu dile getirdi.

Fakat buna rağmen mahkeme, silah emojinin "gerçek bir tehdit" olduğu hükmüne varıp Azougagh'ı, hapis cezasının yanı sıra, 1000 euro tazminat ödemeye mahkûm etti.

Fransız Le Journal du Dimanche gazetesine göre, emojilerle ilgili herhangi bir yasa olmadığı için bu dava bir emsal oluşturabilir.

(Kaynak: BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2016, 08:23
YORUM EKLE