BM Suriye'deki saldırıları kınadı

Uluslararası toplum, ateşkese uyulması çağrısında bulundu…

BM Suriye'deki saldırıları kınadı

BM Güvenlik Konseyi'nden yapılan açıklamada, 15 üyenin de Suriye'deki saldırıları en güçlü ifadelerle kınadıkları belirtildi. Açıklamada “terörizmin her şekliyle uluslararası barış ve güvenliğin en büyük tehditlerinden biri olduğu ve haklı gösterilemeyeceği” kaydedildi. BM Güvenlik Konseyi, ülkedeki tüm taraflardan ateşkese uymalarını istedi.

 

Suriye İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre, perşembe günü düzenlenen iki ayrı saldırıda en az 55 kişi hayatını kaybetti, 370'den fazla kişi de yaralandı. Saldırganlar araçlara yerleştirdikleri bombaları eş zamanlı olarak patlattı.

 

ULUSLARARASI TOPLUMDAN KINAMA

Saldırıyı ABD, AB ve Almanya da kınadı. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, yaptığı açıklamada, “Tüm taraflara silah bırakma, çatışmalara son verme ve terörden vazgeçmeleri çağrısında bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

 

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı. ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Şam'daki iki intihar saldırısının arkasında terör örgütü El Kaide'nin olup olmadığına yönelik şu an bir bilgilerinin bulunmadığını söyledi. Suriye'deki durumun büyük endişeye sebep olduğunu belirten Panetta, ''Bu ateşkes işliyor gibi görünmüyor'' dedi.

 

‘BU BİR KOMPLO'

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Şam'da meydana gelen bombalı saldırıların, Suriye'yi hedef alan "terörist bir komplonun kanıtı" olduğunu öne sürdü. Suriye resmi haber ajansı SANA'ya göre, Dışişleri Bakanlığı, saldırıların, ülkenin, bu tür eylemleri destekleyen taraflardan silah ve para alan örgütlerin düzenlediği terörist saldırıların hedefi olduğunu gösterdiğini iddia etti.

 

Muhalefet ise rejimin protesto hareketini gözden düşürmek için bu tür saldırılar düzenlediğini savunuyor.

 

© Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2012, 17:56
YORUM EKLE