22 Mart 2012 Perşembe 23:19
Almanya aşırı sağcı NPD'yi yasaklayacak mı?

Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, eyalet içişleri bakanlarıyla, aşırı sağcı Almanya'nın Milliyetçi Demokratik Partisinin (NPD) kapatılması için çabaların sürdürülmesi yönünde karar aldıklarını söyledi.

 

Friedrich, Berlin'de düzenlenen, ''İçişleri Bakanları Konferansı''ndan sonra yaptığı açıklamada, NPD içinde faaliyet gösteren Anayasayı Koruma Dairesi ajanlarının görevlerine son verilmesi ve aşırı sağcılar hakkında sistematik bir şekilde delil toplanmasını kararlaştırdıklarını belirtti.

 

Tüm bakanların, NPD'nin anayasa düşmanı bir parti olduğu ve kapatılması gerektiği konusunda görüş birliğinde olduğunu ifade eden Friedrich, ancak 2003 yılında yaşanan bir başarısızlığın tekrar gündeme gelmemesi için ajanların faaliyetlerine son verilmesinin şart olduğunu kaydetti.

 

Alman Hükümeti, Federal Meclis (Bundestag) ve Federal Eyalet Temsilciler Meclisi (Bundesrat) tarafından 2003 yılında NPD'nin yasaklanması için Anayasa Mahkemesi nezdinde ortak girişimde bulunulmuş, mahkeme, parti içinde muhbirlerin görev yaptığı gerekçesiyle davayı düşürmüştü. (habertürk)

Son Güncelleme: 23.03.2012 14:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.