28 Mart 2016 Pazartesi 17:32
"ABD, Menbic’e Kürtlerin yerleşmesinden yana; Türkiye karşı"
ABD, IŞİD mensublarının geçişine engel olmak için Türkiye’nin Suriye’de sınıra yakın IŞİD kontrolündeki Menbic’le arasındaki yolları kapatmasını istedi.

Konuyu gündeme getiren The Times, ilgili haberinde, ABD’nin o bölgeye Suriyeli Kürtlerin yerleşmesinden yana olduğunu yazdı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre; haberde, Türkiye ile ABD arasındaki en büyük anlaşmazlığın da Suriyeli Kürtler olduğu belirtildi.

Habere göre ABD, Menbic’e açılan yola Suriyeli Kürtlerin çoğunlukta olduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin yerleştirilmesini istedi.

‘MENBİC BOŞLUĞU’

Gazete, Amerika’nın bu kilit alanı ‘Menbic Boşluğu’ olarak adlandırdığını ve yabancı savaşçıların Suriye’ye giriş çıkışları için örgütün burayı elinde bulundurmasının önemli olduğunu belirttiğini, IŞİD’in bu kenti bir kaleye dönüştürdüğünü kaydederken, şu ifadelere yer verdi:

“IŞİD komutanları yabancı savaşçıları Menbic’te topluyor ve onları savaş alanlarına, Suriye’ye ya da sınır boyundan Türkiye ve Avrupa’ya yönlendiriyor. 96 km’lik yolun yaklaşık 40 km’lik bölümü Dabık kentini de içeriyor. IŞİD buranın ‘Mahşer’in başlayacağı yer olacağına inanıyor.”

“ABD İKNA ETMEYE ÇALIŞIYOR”

The Times, Brüksel saldırılarından sonra ABD’nin ‘Menbic Boşluğu’nun kapatılması için Türkiye hükümetini ikna etmeye çalıştığını, Türkiye hükümetinin ise hala ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge oluşturması için ısrar ettiğini ancak ABD Başkanı Obama’nın bununla ilgili tüm önerileri reddettiğini kaydetti.

(Kaynak: BBC Türkçe)

Son Güncelleme: 28.03.2016 17:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Aleks 2016-03-29 03:48:18

kürdün arazisi isterse vilayet kurar isterse kanton