27 Ağustos 2014 Çarşamba 10:13
7 ülkeden daha Iraklı Kürtlere silah

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, ABD ve Irak merkezi hükümetinin desteğine ilaveten, 7 ülkenin daha Irak'ın kuzeyindeki Peşmerge güçlerine acil ihtiyaç duyulan silahlar ve teçhizat sağlama taahhüdünde bulunduğunu belirtti.

Hagel, Irak'ın kuzeyindeki Kürt güçlerinin takviye edilmesi çabalarını hızlandırmak amacıyla iki hafta önce ABD'nin öncülüğünde bir çalışma grubu oluşturduğunu kaydetti.

BU doğrultuda, 7 ülkenin Kürt güçlerine acil ihtiyaç duydukları silah ve teçhizatı sağlamaya yardımcı olma taahhüdünde bulunduğunu belirten Hagel, bu ülkeleri Arnavutluk, Kanada, Hırvatistan, Danimarka, İtalya, Fransa ve İngiltere olarak sıraladı.

Kürtlere silah ve teçhizat desteği için operasyonların zaten başladığını ve gelecek günlerde daha fazla ülkenin katılacağının beklenmesiyle daha da bunun hızlanacağını kaydeden Hagel, "Bu ülkelerin her birine ABD ordusuyla yan yana çalışmalarından ötürü teşekkür ettiğini" bildirdi.

Hagel, "Bağdat'taki Irak merkezi hükümetiyle koordine edilen bu çok uluslu çaba, Kürt güçlerine, IŞİD'den gördükleri acımasız terör tehdidini savuşturmalarında büyük yardım sağlayacak. Irak halkı ve uluslararası camianın IŞİD'in oluşturduğu tehdide karşı koyma kararlılığı daha da artıyor ve ABD, bu çabaya yardımcı olmak için dünya genelindeki dostlarımızla birlikte çalışmayı arzuluyor" şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 27.08.2014 18:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.