'Cudi'ye sessiz kalma' çağrısına Ege'den yanıt: 'Cudi'deki yangın herkesi yakar'

Mezopotamya Ekoloji Hareketi, Cudi Dağı'nda 3 gündür süren yangına dikkat çekerek, tüm yaşam savunucularına birlikte mücadele çağrısı yaptı; EGEÇEP çağrıya yanıt verdi

'Cudi'ye sessiz kalma' çağrısına Ege'den yanıt: 'Cudi'deki yangın herkesi yakar'

Mezopotamya Ekolojik Hareketi, Şırnak'ın Silopi ilçesinde bulunan Cudî Dağı'nda 3 gündür devem eden yangına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"HES, kalekollarla talan edilmek istenen Kürdistan doğasına saldırıların bir diğer ayağını ise bilinçli çıkarılan orman yangınları oluşturmaktadır. Bitki ve hayvan popülasyonundaki muazzam çeşitliliğe sahip olan Cudî Dağı 3 günden bu yana yanıyor. Kadim Cudî Dağı'na bu şekilde pervasızca yapılan saldırılara sessiz kalmayacağımızı buradan bütün Kürdistan, Türkiye ve dünya kamuoyuna ilan ediyoruz" denilen açıklamada, "Bu yangına sebebiyet verenlerin ve bu yangına müdahale etmeyerek bu suça ortak olan Kamu görevlilerinin, derhal açığa alınmasını ve cezalandırılmasını talep ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

Tüm yaşam savunucularına ve ekolojistlere çağrıda bulunulan açıklamada şöyle devam edildi: "Doğanın ve tüm canlıların ortak değerleri etrafında yaşam alanlarımızı ve doğamızı savunmak için, Kürdistan Ekolojistleri olarak, 'Havva Ana ruhuyla' Karadeniz'den Cudî'ye, Cudî'den Gezi'ye, Akkuyuya, ülkenin her metrekaresindeki yaşam alanlarımıza dönük saldırılara, talan ve imha politikalarına karşı birlikte omuz omuza mücadele hattını örmeye davet ediyoruz."

EGEÇEP: CUDİ'DEKİ YANGIN HERKESİ YAKAR

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Cudi Dağı'ndaki orman yangınına dair açıklama yaptı.

"Şırnak ile Silopi ilçe merkezleri arasındaki Cudi Dağı’nın eteklerinde Şırnak Çalışkan Hudut Taburu’ndan yapılan top atışları nedeniyle başlayan yangın günlerdir devam ediyor.  Devlet yetkilileri ellerinde onlarca helikopter ve yangın söndürme uçağı bulunmasına rağmen yangına müdahale etmiyorlar" denilen açıklamada, "Adına ne denirse densin, hangi gerekçeyle olursa olsun bir devletin kendi toprakları içerisinde bilinçli-bilinçsiz yangın çıkarması, çıkan yangına seyirci kalması, olanaklarını yangın söndürmek için seferber etmemesi asla kabul edilemez" ifadesi kullanıldı.

AKP hükümetinin Cudi Dağı ekosisteminde yaşayan ve yangında katledilen binlerce canlının atili olduğu vurgulanan EGEÇEP açıklaması şöyle devam etti:

"Dersim’e, Silopi’ye ve ülkenin Doğu-Güneydoğu kesimine yapılan onlarca barajın “enerjiden çok güvenlik” gerekçesiyle yapıldığını biliyoruz. Demokrasiyi daha da geliştirerek, ülke üzerinde yaşayan tüm halkların eşit, özgür, kardeşçe yaşam koşullarını oluşturacak politikalarının oluşturulmasını, tüm doğa katliamlarına derhal son verilmesini istiyoruz.

Yetkilileri ateşle oynamamaları konusunda bir kez daha uyarıyoruz.

EGEÇEP olarak, Cudi Dağları da, Madran Dağları da, Kaz Dağları da, Cerattepe de, And Dağları da, Alpler de bizim dağlarımızdır.

Doğa katliamlarının karşısında “yurdumuz bütün cihandır bizim" (Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2015, 16:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
anton
anton - 3 yıl Önce

kürdistani insansizlastirma bitti dediler simdi vahsi hayati bitiriyolar, geyik ceylan domuz yaniyo, ormanlar yaniyo.