29 Eylül 2013 Pazar 13:00
 Sosyalist defileye yoğun ilgi

Kazova işçilerinin ödenmeyen maaş ve tazminatlarını almak için fabrika işgal ederek üretime başladığı direnişin ilk ürünleri birçok sanatçının sahne aldığı defileyle görücüye çıktı.

İşçilerin ürettikleri kazakları giyerek podyuma çıkan sanatçılar arasında Pelin Batu, Cengiz Bozkurt, Hakan Yeşilyurt ve İlkay Akkaya gibi isimler de vardı.

Çalıştıkları fabrikayı önce işgal eden daha sonra da arızalı makinaları tamir ederek üretime başlayan Kazova işçileri, üretikleri ürünleri dün gerçekleştirilen bir defileyle piyasaya sundu.

'BAŞIMIZDA PATRON OLMADAN ÜRETİYORUZ'

Dünyaca ünlü markaların fason üretimini yapan Kazova Tekstil işçilerinin düzenlediği defileye yaklaşık 200 kişi katıldı. Defile için Şişli’deki Kazova Tekstil fabrikasının önüne podyum ve satış platformu kuran işçiler, halka kaliteli ürünü ucuza satmak için çalışmaya devam edeceklerini belirterek “İşten çıkarıldığımız ilk günlerde şaşkındık, ne yapacağımızı bilmiyorduk. Eyleme gittiğimizde slogan atamıyorduk. Sonra direnmeyi öğrendik. Şimdi başımızda patron olmadan üretiyoruz, üretmeye de devam edeceğiz” dedi. 

'İŞGAL ET, DİREN, ÜRET'


Kazova işçilerine direnişe başladıklar ilk günden beri destek veren yazar Metin Yeğin de kapitalistlerin işçilere ait bir çok kelimeyi çaldığını belirterek “Biz de onların bir kelimesini, defileyi aldık. Bu yılın modası; işgal et, diren, üret. Çalışma Bakanlığı bu fabrika kamulaştırıp işçilere devretsin” diye konuştu.

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen defilede Pelin Patu, Gülay, Cengiz Bozkurt, Hakan Yeşilyurt, İlkay Akkaya, Burcu Deniz, Ezgi Kaya, Mehmet Esatoğlu’nun da aralarında bulunduğu sanatçılar Kazova direnişi ürünlerini giyerek podyuma çıktı. Defile sanatçıların söylediği şarkılarla sona erdi. (Milliyet)

Son Güncelleme: 30.09.2013 19:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.