04 Aralık 2017 Pazartesi 00:50
Dezavantajlı kesimler için ‘Yurttaş Haberci Eğitimi’ tamamlandı

DVV International’in desteğiyle Demokrat Haber tarafından, yurttaş haberciliği yapan ya da yapmak isteyen dezavantajlı kesimlerden bireylere yönelik yurttaş haberciliği eğitimi tamamlandı.

“Görmüyor, Duymuyor, Bilmezlikten Geliyorlarsa; Kendi Haberini Kendin Yap" diyerek yola çıkılan eğitimin ilk günü olan 25 Kasım Cumartesi günü Demokrat Haber’den Mehmet Göcekli "Neden Yurttaş Haberci Eğitimi?" düzenlediklerini anlattı. Sevda Alankuş "Hak Haberciliği ve Alternatif Medya Dili" üzerinde durdu. Güventürk Görgülü, "Haber Nedir? Haber Metni Nasıl Yazılır?" konulu bir sunum yaptı. Gülin Çavuş ise, "Dijital Çağda Yalan Haber Sorunu ve Doğrulama" üzerine bilgiler paylaştı.

26 Kasım Pazar günkü derslerde Pınar Dağ, "Veri Haberciliği"ni anlatırken, Fatih Pınar "Haberde Video ve Fotoğraf" üzerine konuştu. İrfan Aktan da "Röportaj ve Söyleşi" üzerine bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Her katılımcı aldıkları eğitimlerden yola çıkarak 1 hafta süresince birer haber hazırladılar. 3 Aralık Pazar günü bu haberlerden yola çıkılarak bir “Haber Atölyesi” düzenlendi. Mehmet Göcekli’nin yönetiminde süren haber atölyesinde yapılan haberlerdeki eksiklikler, fazlalıklar, hatalar ve doğrular ele alındı.

Son olarak faaliyetlerinde yetişkin eğitimine öncelik veren DVV International’den Ayşe Öktem yurttaş haberci eğitimini tamamlayanlara birer katılımcı belgesi verdi. Ayşe Öktem, bu eğitimlerin katılımcıların hayatlarına bir artı değer katmasını umduklarını belirtti.

Son Güncelleme: 04.12.2017 01:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.