Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, İl Pandemi Koordinasyon Kurulu toplantısı sonrası korona virüsü salgınına yönelik yeni tedbirleri açıkladı.

Geçen hafta çarşamba ve cumartesi pazarlarını kapattıklarını hatırlatan Bektaş, “Pandemi Kurulumuz il genelinde bütün pazarların 14 gün süreyle kapatılmasına karar verdi. Artık bugünden itibaren şehir sınırları içerisinde 14 gün süreyle pazarları açmayacağız” dedi.

Pazarcıların bir bölümünün seyyar olarak satış yapmasına izin verileceğini aktaran Bektaş, “Bunun yerine belediyeler, pazarcı esnafının bir kısmını yetkilendirerek mahallelerde, sokaklarda, caddelerde araçlarıyla seyyar pazarcılık yapmalarına imkan tanınıyor. Pazarcı esnafı halkın ayağına gidecek. Bu şekilde daha az bulaşma ihtimaline kavuşmak istiyoruz” diye konuştu.

‘HAREKETLİLİĞİ AZALTMAZSAK BU İŞİ BAŞARAMAYIZ’

Bektaş, bütün gayretlere rağmen bazı ilçelerdeki ana bulvarlarda hareketliğin istedikleri düzeyde azalmadığını söyledi. “Bunu yakalayamadığımız sürece bu işin üstesinden gelebileceğimizi düşünmüyorum” diyen Bektaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bizim bilim kurulumuzun da tek istediği şey izolasyon. Bunu yapamadığımızda bu işi başaramayacağımızı söylüyorlar. Bunu gerçekleştirmek üzere bu gece 00.00’dan başlayarak 14 gün süreyle ilçeler arası geçişleri sınırlama kararı aldık. Yani Düzce’ye, Bartın’a girerken ya da çıkarken hangi şartlar aranacaksa, Ereğli’den Zonguldak’a gelirken ya da Devrek’ten Zonguldak’a gelirken aynı şartlar aranacak.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Nisan’da, korona virüsü nedeniyle 30 büyükşehir ve Zonguldak’a giriş-çıkışların yasaklandığını açıklamıştı.