Viranşehir’de zırhlı aracın çarpması sonucu ağır yaralanan 5 yaşındaki N.D.’nin durumunu Meclis gündemine taşıyan HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya "Olayla ilgili soruşturma başlattığınız mı" diye sordu. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili, Viranşehir ilçesinde zırhlı aracın çarpması sonucu ayakları ezilen 5 yaşındaki N.D., durumunu Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı yanıtlanması talebiyle yazılı soru önergesi veren Sürücü, önergenin gerekçesinde “Aşırı güvenlikçi politikalar ve toplumsal alandan tırmanan ırkçı saldırı ile cinayetler giderek derinleşmektedir” diye belirtti. Zırhlı araç çarpmalarından uygulanan “cezasızlık politikası”na dikkati çeken Sürücü, “Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı kentlerde zırhlı araçla ezilerek hayatlarını kaybeden yurttaşlar kusurlu bulunmakta ve daha sonra bu ölümlerin faillerinin cezasız kaldığı da basına yansımıştır” ifadelerini kullandı. 

Zırhlı araçların kent merkezlerinde dolaştırılmasının yasaklanması gerektiğinin altını çizen Sürücü, bakan Soylu tarafından yanıtlanması talebiyle şu soruları yöneltti:

“* 2003 yılında bu yana sivil ölümüne sebebiyet veren kaç askeri personel ceza almıştır? 

* 2003 yılında bu yana sivil ölümüne sebebiyet veren kaç emniyet mensubu ceza almıştır? 

* 2003 yılından bu yana yaşanan zırhlı araçla ezilme olaylarında kasıt araştırmasında bulundunuz mu? 

* Zırhlı araçla yaşanan ölümlerinin çoğunun ara sokaklarda olmasını emniyet teşkilatı nasıl açıklamaktadır?

* Zırhlı araçla yaşanan ölümlerin kaçında vali/kaymakamlık veya emniyetten açıklama gelmiştir? 

* Zırhlı araç ile sivil ölümüne sebep olan kaç TSK ve emniyet personeli tutuklu veya hükümlü bulunmaktadır? 

* Şanlıurfa’da yaşanan zırhlı araç kazası hakkında soruşturma başlatacak mısınız? 

* Konu hakkında kamuoyuna açıklamada bulunacak mısınız?”