Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı 11. gününde sürerken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’den yeni açıklamalar geldi.

ABD Başkanı Joe Biden ile telefon görüşmesi yaptığını ifade eden Zelenskiy, “Biden bana Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar hazırladıklarını söyledi. Terör devletinin para kazanabileceği tek bir liman olmamalı” dedi.

Ukrayna hava sahasının kapatılması talebini yineleyen Zelenskiy, “Aslında sorunun çözümü basit. İraden varken Ukrayna’nın hava sahası güvenli hale getirilmek için kapatılmalı” ifadelerini kullandı.

‘ODESSA'YI BOMBALAMAYA HAZIRLANIYORLAR’

Esir alınan Rus askerlerinin ifadelerinin alındığını da söyleyen Zelenskiy, “Askerlerimiz tarafından esir alınan Rus askerleri konuşturuluyor. Bunların arasında şehirlerimizi bombalayan uçakların pilotları da var. Onların anlattıklarını duyuyoruz. Bu planlar dün yapılmadı. Bu doğaçlama bir plan değil. Bu işgale zalimce, alaycı bir şekilde hazırlandılar” şeklinde konuştu.

Rusların, Ukrayna’daki diğer kentleri de bombalamaya hazırlandığını duyuran Zelenskiy, “Odessa'yı bombalamaya hazırlanıyorlar. Odessa’yı ve tüm kentlerimizi savunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Zelenskiy, açıklamasının devamında, saldırılardan dolayı zarar gören kentlerin altyapılarının iyileştirilmesi, yıkılan evler ve zarar gören tüm mülkler için fon hazırladıklarını sözlerine ekledi.