Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy Berlin'de Alman Parlamentosu'na hitap etti. Almanya'yı "hak ettiği liderlik rolünü" üstlenmeye çağıran Zelenskiy, milletvekillerine yaptırımların çok geç geldiğini söyleyerek, AB ülkelerinin işgalden önce harekete geçmemesini eleştirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy Berlin'de Alman Parlamentosu'na hitap etti.

Konuşmasının başında ayakta alkışlanan Zelenskiy, İngiltere Parlamentosu'na ve ABD Kongresi'ne hitaben yaptığı konuşmaların temalarını tekrarladı ve liderleri Rusya'nın saldırısına karşı daha fazla tepki vermeye çağırdı.

Almanya'yı "hak ettiği liderlik rolünü" üstlenmeye çağıran Zelenskiy, Berlin Duvarı'nın düşüşüne atıfta bulunarak, Almanya Başbakanı Olaf Scholz'u Avrupa'da özgürlüğün önündeki duvarı yıkarak, Ukrayna'daki savaşı durdurmaya çağırdı.

ABD eski Başkanı Ronald Reagan'ın son Sovyet lideri Mihail Gorbaçov'a Berlin Duvarı ile ilgili çağrısını hatırlatarak, Zelenskiy: "Ben de öyle diyorum. size, sevgili Scholz: bu duvarı yıkın." dedi.

Zelensky, milletvekillerine yaptırımların çok geç geldiğini söyleyerek, AB ülkelerinin işgalden önce harekete geçmemesini de eleştirdi.

Zelenskiy, Alman liderleri ülkenin Rusya'daki ticari çıkarları konusunda da eleştirdi. Zelesnkiy, "Rusya ile iş yapmaya devam etme isteğinizi görebiliyoruz ve şimdi soğuk savaşın ortasındayız" dedi ve ekledi:"Ve yine bu sizin göremediğiniz bir şey. Hâlâ bizim neler yaşadığımızı görmenizi engelleyen bir duvarın arkasında kendinizi koruyorsunuz."

Zelenskiy Almanya'yı Rus saldırganlığına karşı koymaya ve Moskova'ya daha sert yaptırımlar uygulamaya çağırarak sözlerini tamamladı. Milletvekillerine "Barış gelirden daha önemlidir" dedi.

Kaynak: BBC Türkçe