Gülistan Doku'nun ailesi Engin Y., hakkında suç duyurusunda bulunmuştu

Gülistan Doku'nun kaybedilmesinde baş şüpheli konumunda olan Zaynal Abarakov'un polis olan babası Engin Y., dosya kapsamında açığa alındı.

5 Ocak'tan bu yana kayıp olan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku'nun ailesi, Zaynal Abarakov’un polis olan babası Engin Y.’nin Gülistan Doku’nun kişisel bilgilerini "hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek ve bu suçu kamu görevlisi sıfatıyla yapmak" gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulmuştu. 

Gözden kaçırmayın

Kılıçdaroğlu, Erdoğan ve ailesine tazminat ödemeye mahkum edildi Kılıçdaroğlu, Erdoğan ve ailesine tazminat ödemeye mahkum edildi

'KİŞİSEL BİLGİLERİ PAYLAŞMAK' SUÇLAMASIYLA  AÇIĞA ALINDI
 
Engin Y. hakkında Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından aynı suçlamayla 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kamu davası açıldı. Çalıştığı kurumu tarafından yürütülen idare soruşturma kapsamında Engin Y’nin, “Doku’ya ait kişisel bilgileri sosyal medya hesaplarında paylaştığı” gerekçesiyle açığa alındığı ortaya çıktı.

'KAMU GÖREVLİSİ SIFATINI KULLANDIKLARI ORTAYA ÇIKTI'

MA'dan Arjin Dilek Öncel'e konuşan Doku'nun aile avukatı Ali Çimen, soruşturmada ilk defa Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir tezlerinin kabul edildiği yönünde somut bir gelişme yaşandığını söyledi. 
 
Çimen, "Bu gelişme soruşturma dosyasında yürüten birimde yer almış şüpheli ailenin, özelikle Gülistan Doku'nun intihar ettiğine yönelik bir algının oluşması için  sahip oldukları kamu görevlisi sıfatını nasıl kullandıkları da ortaya çıkmıştır" diyerek, Doku'nun “intihar etti” algısının oluşturulmaya çalışıldığını söyledi.  
 
Yaşanan somut gelişmenin akıllara bazı soru işaretleri getirdiğini dile getiren Çimen, "Dosya şüphelileri neden böyle bir algının oluşması için suç işlemektedirler. Şüphelileri suç işleyebilecek kadar zorlanmalarına sebep olan olay nedir? Dosya şüphelileri neden Gülistan Doku'nun intihar ettiğinin düşünülmesini istemektedirler? Tüm bu soruların cevabı etkili bir soruşturma yapılması halinde ancak açığa çıkacaktır" dedi.

BAŞKA BİR SUÇTAN DA AÇIĞA ALINMIŞTI

Öte yandan 8 Ağustos’ta Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Dersim Milletvekili Polat Şaroğlu yaptığı açıklamada, Engin Y.’nin başka bir soruşturma kapsamında açığa alındığını duyurmuştu. Engin Y. hakkındaki soruşturma devam ediyor.