Mültecilere yönelik tutumu nedeniyle kamuoyunda sıkça tartışma yaratan ve tepki çeken Zafer Partisi’ne yönelik altı avukat suç duyurusunda bulundu.

“Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla partinin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gidildi.

Yarın konuya ilişkin detaylı bir açıklama yapması beklenen Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, söz konusu kapatma davası suç duyurusuna ilişkin, “Altı tane avukatın başvurusu var, hepsi o. Halkı kin ve düşmanlığa sevk etmeden vesaire diye. Bursa’dan birisi bir tweet atmış onunla ilgili” dedi.

Duvar’dan Serkan Alan’a konuşan Özdağ, “Çok ciddi bir şey olacağını düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

BURSA’DA NE OLDU?

“Fıkıh doktoru” olarak tanınan İhsan Şenocak 11 Nisan tarihinde, “Lisanı, rengi, ırkı farklı Asyalı ya da Afrikalı bir Mü'min, benimle aynı dili konuşan, aynı kanı taşıyan lakin aynı kıbleye dönmeyen ırkdaştan bana milyonkere daha yakındır. Kardeşliğin hududunu İslam belirler. Çikolata renkli Afrikalı Mü'min kardeşim; Türkçe konuşan dinsiz, vatandaştır” ifadelerini kullanarak paylaşım yapmıştı.

Şenocak’ın bu ifadelerini alıntılayan “Zafer Partisi Bursa İl Başkanlığı” adlı hesap, “"Türk'e düşman olan senin gibilerin vatanı bu cennet ülke değil Arap çölleridir. Ay yıldızlı al bayrağın gölgesinde yaşayıp bu kadar Türk düşmanı olanları da unutmayacağız. Sığınmacılardan sonra sıra size gelecek. Gerekirse zorla!” dedi.

Bu ifadelerin ardından altı avukat Zafer Partisi’nin kapatılması talebiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

ÖZDAĞ YARIN PARTİ GENEL MERKEZİNDE AÇIKLAMA YAPACAK

Zafer Partisi’ne yönelik kapatma davası için suç duyurusunda bulunulduğu açıklamaları üzerine partiden açıklama yapıldı.

“Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, son günlerde yaşanan gelişmelere ilişkin çok önemli açıklamalar yapacaktır” diyen parti 19 Nisan saat 11.00’de partinin genel merkezinde açıklama yapılacağını duyurdu.