“Dört kez beraat etmeme rağmen ömür boyu hapis cezası tehdidi altında yaşıyorum. Bu dava hem Türkiye'deki otoriter rejimin sürekliliğini hem de yenilenen baskıcı mekanizmaları yansıtıyor” diyor Pınar Selek. Yüze yakın Avrupalı 31 Mart'taki Pınar Selek duruşması için İstanbul'da bir araya geliyor.

At yarışını kazandı, heyecandan bayıldı At yarışını kazandı, heyecandan bayıldı

Pınar Selek ile Dayanışma Kolektifleri Koordinasyonu tarafından yapılan basın açıklaması şöyle:

31 Mart 2023 tarihinde, Pınar Selek'e karşı açılan davanın yeni duruşması için büyük bir uluslararası heyet İstanbul'a gelecek: Fransa'da sürgünde bulunan Türkiyeli sosyolog, yazar ve aktivisti desteklemek üzere siyasi, akademik ve sivil toplum figürleri, avukatlar ve aktivistler fiziken olarak hazır bulunacak.

IMG-20230306-WA0003

Yirmiden fazla yerel yönetim, dernek, parti, sendika, üniversite ve insan hakları örgütü tarafından görevlendirilen Fransa, İsviçre, Belçika, Almanya, İtalya ve Norveç'ten yüz kişi, 25 yıl önce, 1998 yılında, sosyolojik araştırması için görüştüğü kişilerin isimlerini vermeyi reddettiği için Pınar Selek'e karşı başlatılan davanın bu yeni duruşmasında gözlemci olarak hazır bulunacak. İki buçuk yıl hapis, dört beraat ve 25 yıl süren yargılamanın ardından, Pınar Selek'e 6 Ocak 2023 tarihinde uluslararası yakalama emri çıkarılması ve 31 Mart 2023 tarihinde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeni bir duruşma yapılması kararı tebliğ edildi.

Bu delegasyon, uluslararası ihtiyat ve Pınar Selek için adalet ve hakikat talebini ifade edecektir. Parlamenterler, seçilmiş yetkililer, avukatlar, insan hakları örgütlerinin temsilcileri, akademisyenler, gazeteciler ve muhabirler, feminist, çevreci, LGBTİ+ ve barış aktivistleri, tüm teknik uzmanlar birbiri ardına Mısır Çarşısı patlamasının kaza sonucu meydana geldiğini sistematik olarak kanıtlamış ve önceki duruşmalar birbiri ardına Pınar Selek'i sistematik olarak beraat ettirmiş olmasına rağmen mahkemenin ne diyeceğini doğrudan duymak istiyorlar.

Heyetin her üyesi şu gerçeği duyacaktır: Pınar Selek masumdur. Kesin olarak beraat etmeli ve Türk mahkemelerinin tarafsızlığı ve bağımsızlığı garanti altına alınmalıdır. Onun adalet mücadelesi sadece kendisiyle ilgili değil, özgürlük ve hakikat için mücadele eden herkesin ortak talebidir.

Pınar Selek'i Destekliyorlar

Éditions des Femmes, Editions iXe, Éditions des Lisières de dahil olmak üzere yayıncıları. AMNESTY International, FIDH, La CIMADE, Aile Planlaması, Sosyologlar derneği, Fransız Siyaset Bilimi Derneği, onlarca arastirma laboratuari, Nice ve Stasbourg Üniversitelerinin başkanları ile Nice, Marsilya ve Paris belediyeleri.

Bilginin evrenselliği ve araştırmacıların koşulsuz ifade özgürlüğü adına, Université Côte d'Azur son beş yıldır Pınar Selek'e destek vermektedir. Bu şaşmaz destek, kendisinin kesin olarak mahkum edildiği bir dönemde bir kez daha teyit edilmiştir. Bu, bize özgürlüğün değerli bir varlık olduğunu ve Pınar Selek aracılığıyla savunduğumuz şeyin Üniversitemizin değerleri olduğunu hatırlatmaktadır.

Jeanick Brisswalter, Université Côte d'Azur Başkanı

Bizler, PEF'in kadın parlamenterleri olarak, Pınar Selek'i onlarca yıldır kendi ülkesindeki yargı zulmüne karşı savunan destek komitesine katılıyoruz.

Frankofon Kadın Yazarlar Parlamentosu

Dünyanın her yerinde şiddetin her türüne maruz kalan tüm kadınlara olan bağlılığımıza sadık kalarak, dayanışma içinde Pınar'ın yanındayız ve vazgeçmeyeceğiz.

Ulusal Kadın Dayanışma Federasyonu

Pınar Selek'i savunmak, istismar, baskı, terör mağduru olan herkesin yanında olmak demektir... Türkiye'de zulüm gören kadınların, LGBTQI'nin, azınlıkların (Aleviler, Ermeniler, Kürtler...) haklarına bağlı olanlarla tam dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz.

Uluslararası Af Örgütü  ve 40 örgüt tarafından imzalanan tribün