Yurtdışı sağlık turizmi, seyahat endüstrisinde en hızlı büyüyen sağlık alanlarından birisidir. Aynı zamanda, diğer ülkelerden gelen hastalara hizmet veren hastaneler ve tıbbi tesisler için gelişen bir alandır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sağlık turizmini “kişilerin tıbbi tedavi görme amacıyla veya tıbbi tedavi almayla ilgisi olmayan amaçlarla seyahat etmeleri” olarak tanımlamaktadır. Örneğin, kozmetik cerrahi veya diş bakımı yaptırmak için yurtdışına seyahat eden biri bu kategoriye girmektedir. Ancak kalp ameliyatı veya kanser tedavisi için yurt dışına gelen bir hasta bu tanıma göre turist sayılmaz.

Uluslararası Sağlık Turizmi Nasıl Yapılır?

Yurtdışı sağlık turizmi uluslararası çapta sunulan bir hizmet alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Şayet tıbbi tedavi için yurt dışına gitmeye karar verdiyseniz, ülkeden ayrılmadan önce yapmanız gereken birkaç şey vardır:

 • Hastaneleri önceden araştırın
 • Sürece dair ayrıntılı bir şekilde bilgi alın
 • Kapsamlı bir şekilde seyahat planlaması yapın
 • Evden ayrılmadan önce tüm reçetelerinizi yazdırın
 • Seyahatten en az altı hafta önce gerekli tüm aşıları yaptırın

Hastaneleri önceden araştırın ve iyi bir üne sahip olanları ve durumunuzda veya prosedürünüzde uzmanlaşmış mükemmel doktorları ve cerrahları seçin. Böylece tam olarak beklentinizi karşılayacak olan bir hizmeti almak konusunda önemli bir kazanıma sahip olursunuz. Evden ayrılmadan önce tüm faturalarınızın ödendiğinden emin olmalısınız. Esasında bu durum, sonraki süreçte bir sürprizle karşılaşmamanızı sağlar.

Seyahatten en az altı hafta önce gerekli tüm aşıları yaptırmalısınız. Evden ayrılmadan önce reçetelerinizi yazdırmanız her zaman önerilmektedir. Yurtdışı sağlık turizmi, başka bir ülkede tıbbi tedavi arama eylemidir. Bu, daha kısa bekleme listeleri, daha iyi tesisler ve uzmanlık ve daha uygun fiyatlı bakım gibi çeşitli nedenlerle olabilir.

Yurtdışı Sağlık Turizmi Neden Tercih Ediliyor?

İnsanların tıbbi tedavi için seyahat etmeyi seçmelerinin birçok nedeni vardır. İşte son zamanlarda yurtdışı sağlık turizminin sıklıkla tercih edilmesinin sebepleri;

 • Maliyet
 • Bekleme süreleri
 • Sağlık hizmeti kalitesi

Türkiye’deki tıbbi maliyetler, çok sayıda farklı ülkelere göre çok daha düşüktür. Bunun nedeni, doktorlar ve hemşireler için daha düşük ücretler ve daha az genel gider olabilmektedir. Ayrıca bazı özel tedaviler, o alanda özel uzmanlıkları içerdiğinden sadece belirli ülkelerde yapılabilmektedir. Bu durum yurtdışı sağlık turizminin sıklıkla tercih edilmesinin nedenidir.

Farklı ülkelerde cerrahi için bekleme süreleri uzun olabilir. Ancak yurtdışına seyahat ederek prosedürünüzü evde beklediğinizden daha kısa sürede alabilirsiniz. Bununla birlikte, yurtdışında bekleme süreleri genellikle daha kısa olsa da, her zaman garanti edilemeyebileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle kendinizi belirli bir kliniğe veya hastaneye yatırmadan önce kapsamlı bir araştırma yapmanız önemlidir.

Bazı klinikler, denizaşırı sağlık turizmi seçenekleri arayan birçok kişiye hitap edebilecek uygun fiyatlarla yüksek kaliteli bakım sunma konusunda ün kazanmıştır. Özellikle sağlık kalitesinin üst düzeyde olması, sağlık turizminin gelişmesine de katkı sunmaktadır. Yurtdışı sağlık turizmi gelişen bir endüstridir. Tıbbi işlemler için yurtdışına seyahat eden insan sayısı katlanarak artarken, bunun uygun fiyatlı, yüksek kaliteli tedaviler arayanlar için popüler bir destinasyon haline gelmesi şaşırtıcı değildir.

Yurtdışı Sağlık Turizminin Kapsamı

Airbnb Sisteminde Ev Sahibinin Yapması Gerekenler Airbnb Sisteminde Ev Sahibinin Yapması Gerekenler

Yurtdışı sağlık turizmi, tıbbi tedavi için kendi ülkeniz dışına seyahat etmeyi ifade etmektedir. Bu, kendi ülkenizdeki başka bir ülkeye veya bölgeye seyahati içerebilmektedir. Yurtdışı sağlık turizminin amacı, evde alacağınızdan daha düşük maliyetli tedavi almaktır. Birçok insan, kendi ülkelerinde karşılayamayacakları tıbbi hizmetlerden tasarruf etmek için başka ülkelere seyahat etmektedir. Bazı durumlarda, bu masraflar sigorta şirketleri tarafından karşılanabilir. Bu da daha az maliyetli bir tedavi sürecini beraberinde getirmektedir.

Yurtdışı sağlık turizminin gelişmesi, büyük ölçüde, diğer ülkelerde uygun fiyatlı tıbbi hizmetlere erişimin artmasının yanı sıra birçok ülkede bulunmayan modern tesislerin ve ekipmanların mevcudiyetinden kaynaklanmaktadır. İnsanların sağlık ihtiyaçları için yurtdışına seyahat etmeyi seçmelerinin birkaç nedeni vardır. Bazıları tedavinin düşük maliyetinden yararlanmak isteyebilir, bazıları belirli tedaviler için uzun bekleme listelerinden kaçınmak isteyebilirler.

Yurtdışı Sağlık Turizminde Dikkat Edilecekler

Sağlık ihtiyaçlarınız için yurt dışına gitmeyi düşünüyorsanız, aşağıdaki seçenekleri göz önünde bulundurmalısınız;

 • Bir varış noktası seçmeden önce maliyetleri karşılaştırın
 • Sunulan hizmetin kalitesinde dair kapsamlı bilgiler edinin
 • Bir destinasyon seçmeden önce dil engelleri ve kültürel farklılıklar gibi faktörleri göz önünde bulundurun

Bir varış noktası seçmeden önce maliyetleri karşılaştırmalısınız. Sağlık hizmetlerinin maliyeti, gideceğiniz yere bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Bu nedenle biraz araştırma yapmak ve tıbbi bakım söz konusu olduğunda hangi ülkelerin paranızın karşılığını verdiğini öğrenmek önemlidir. Bazı ülkeler çok yüksek maliyetlere sahipken, diğerlerinin maliyetleri, gelişmişlik veya zenginlik düzeyleri göz önüne alındığında beklediğinizden daha düşüktür. intclinics.com sağlık turizmi ücretleri konusunda kapsamlı verileri sizlerle buluşturmaktadır.

Bir destinasyon seçmeden önce dil engelleri ve kültürel farklılıklar gibi faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Maliyetler ve hizmetler hakkında önceden bilgi edinmek yeterince kolay olsa da, dil engelleri ve kültürel farklılıklar gibi diğer konuların anlaşılması zor olabilir. Bu aşamada sürece dair kapsamlı bir şekilde bilgi alıyor olmanız beraberinde önemli kazanımları da getirecektir. Tam da bu noktada yurtdışı sağlık turizminin son derece kapsamlı bir süreci beraberinde getirdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Yurtdışı Sağlık Turizminin Avantajları Nelerdir?

Yurtdışı sağlık turizmi, tıbbi tedavi için yabancı bir ülkeye seyahat etme uygulamasıdır. Pek çok insan, yurt dışında evde alabileceklerinden daha iyi bakım göreceklerine inandıkları için bunu yapmayı tercih ediyor. Diğerleri, kendi ülkelerinde sağlık hizmetleriyle ilgili uzun bekleme sürelerinden ve yüksek maliyetlerden kaçınmak istemektedir. Bütün bu bilgiler ışığında yurtdışı sağlık turizminin beraberinde önemli kazanımları getirdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. IntClinics yurtdışı sağlık turizmi konusunda iddialı bir marka olduğundan avantajlı fırsatları sizlerle buluşturmaktadır.