Yunanistan'da yarın yapılacak referandum öncesi Syriza hükümetiyle dayanışma mitingi yapıldı. Yüzbinlerce kişinin katıldığı eylemde Başbakan Alexis Tsipras konuşma yaptı.

Dev miting Sintagma Meydanı'nda düzenlendi. Yüzbinlerle birlikte yürüyüşe katılan Başbakan Tsipras, konutundan Sintagma Meydanı'na kadar olan yaklaşık bir kilometrelik yolu protestocularla yürüdü.

"SONUÇ NE OLURSA OLSUN BİZ KAZANACAĞIZ"

Mitingde açıklama yapan Tsipras, yarın yapılacak referandumda "hayır" oyu kullanma çağrısında bulundu. Tsipras, "Avrupa'da gelen tehditlere boyun eğmeyeceklerini" söyledi. Referandumda sadece Avrupa'da kalmayı kararlaştırmayacaklarını belirten Tsipras, aynı zamanda Avrupa halklarıyla eşit haklara sahip ve onurlu bir şekilde yaşamaya karar vereceklerini dile getirdi. Tsipras, "Pazartesi günü sonuç ne olursa olsun kazanan biz olacağız. Bu ikileme 'hayır' demekten bazı kesimler korkuyorlar. Pazar günü sonuçlardan ne çıkarsa çıksın, Pazartesi günü tüm Yunan halkı olarak yine beraber hareket edeceğiz" diye konuştu.

"ÖZGÜRLÜK KAZANACAK"

Avrupa'nın kurucu değerlerine ve demokrasiye ihanet edildiğini belirten Tsipras, şunları kaydetti:

"Bütün Avrupa şu anda gözlerini sizlerin üzerine dikti. Hiç kimsenin Yunanistan'ı doğal coğrafi alanından ayırmaya hakkı yoktur. Aynı zamanda Avrupa'yı dağıtmaya da hakkı yoktur. Bugün protesto gösterisinde bulunmuyoruz, bugün demokrasiyi kutluyoruz. Hiç kimse hayat, umut ve iyimserlik kaygılarını gözardı edemez. Biz Avrupa'nın yeniden, kurulduğu dönemdeki değerlerine dönmesini istiyoruz. Kesinti politikalarıyla halkları çıkmaza sürükleyen uygulamaları bir kenara bırakmasını istiyoruz. Pazar günü bütün Avrupa ve dünyaya demokrasi, onur ve umut mesajı gönderilecek.

Pazar günü sadece Avrupa'da kalmayı kararlaştırmıyoruz, Avrupa halklarıyla eşit haklara sahip ve onurlu bir şekilde yaşamaya karar veriyoruz. Sadece Avrupa'da kalmaya karar vermiyoruz. Aynı zamanda onurla yaşamaya, eşitler önünde eşit yaşamaya karar veriyoruz. Yunanistan Avrupa kültürünün beşiği olmaya devam edecek. Hiç kimsenin Avrupa'nın demokratik kültürünü ortadan kaldırmasına izin vermeyeceğiz. Sizleri terörize eden herkese sırtınızı dönün çünkü Yunanistan'ın elinde en güçlü silah var, bu silah da Yunanistan'ın haklarıdır. Özgürlük, erdemli ve cesur olmayı gerektiriyor. Bizler ve sizler, hepimiz cesuruz, hepimiz özgürüz. Ne olursa olsun kazanan Yunanistan olacak. 'Hayır' ile bir tarih yazılacak." (ETHA)