Yunanistan’da saygın gazetelerinden Efimerida ton Sintakton, Ege Denizi’nde göçmenlerin yasa dışı şekilde Türkiye kıyılarına geri itilmesi meselesiyle ilgili yeni bilgi ve kanıtları gündeme taşıdı. 

TANINMAMAK İÇİN MASKE

Gazetenin ilgili yeni haberinde Yunanistan’ın Özel Operasyonlar Ekibi, Denizaltı Misyon Birimi ve Özel Görev Grubu mensuplarının, mültecilerin cep telefonlarındaki çekimlerde tanımlanmamak için maske takarak Ege’de Yunanistan Sahil Güvenlik Kuvvetleri’nin mültecilerin Türkiye kıyılarına geri yönlendirilmesi bilgisi öne çıkıyor.

Birçok Avrupa medya kuruluşunun aylar boyunca süren araştırması özel kuvvetler mensuplarının Atina’dan sözlü emirler alarak Ege’de hareket ettiklerini gösteriyor. Türkiye kıyılarına geri itilme operasyonlarının uluslararası hukuk ile bağdaşmadığı için Atina özel kuvvetlere söz konusu operasyonlar için yazılı emir vermekten kaçınıyor.

BALKANLAR'DA DA DURUM AYNI

Efimerida ton Sintakton gazetesinin bugün Yunanistan’da gündeme taşıdığı mültecilere yönelik yasa dışı faaliyetlerle ilgili dosyası Der Spiegel, Lighthouse Reports, SRF, Rundschau, ARD Monitor, ARD Studio Wien, Libération, RTL Croatia, Novosti ve Pointer gibi ünlü Avrupa medya kuruluşlarının aylar boyunca süren bir araştırmasının bir ürünü.

Yeni araştırma Yunanistan’ın yanı sıra Hırvatistan ve Romanya’da da mültecilerin karşılaştığı duruma ışık tutuyor. Hırvatistan’da toplumsal olayları önleme grubunun en az dört maskeli silahlı polis memuru bir grup mülteciyi Bosna Hersek topraklarına geri gönderirken büyük araştırmanın bir başlığına dönüşüyor.

Araştırma ayrıca, Romanya’da güvenlik güçlerinin mültecileri yasa dışı bir biçimde Sırbistan’a yönlendirdiğini kayıt altına aldı.

ÖZEL KUVVETLER EGE'DE

Efimerida ton Sintakton, Ege’deki yasa dışı operasyonlarla ilgili olarak 10 Haziran 2021 tarihinde, öğle saatlerinde Ko (İstanköy) açıklarında, Yunanistan’ın kara sularında bir grup Afganistanlı mültecinin Yunanistan’ın Özel Kuvvetleri’ne mensup maskeli memurlarının mültecileri Türkiye kıyılarına geri gönderdiğini hatırlatıyor.

Gazete Atina’nın özel kuvvetler mensuplarını 'prosedür dışı bir şekilde, sadece sözlü emir vermek suretiyle görev alanlarının dışında, Ege’de yasa dışı bir eylem için kullandığı' gerçekliğine dikkat çekiyor.

MİÇOTAKİS ARKA ÇIKMIŞTI

Efimerida ton Sintakton ayrıca, geçen hafta Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile yakın mesai arkadaşlarının Ege’deki yasa dışı faaliyetlere dolaylı yoldan savunduğu görüşünü de öne çıkarıyor. Söz konusu gündem hakkında New York Times’a konuşan Miçotakis, “Sınırlarımızı savunduğum için özür dilemeyeceğim” demişti.

Miçotakis’in destek sunduğu Ege’deki operasyonlar için Avrupalı medya kuruluşlarının yeni araştırmasına konu olan, Ege’de maskeli memurların yer aldığı 15 operasyonunun videoları, Yunanistan’da halen görevde olan üst düzey bir Sahil Güvenlik yetkilisiyle emekli bir yetkilinin dikkatine sunuldu. İki yetkili, Avrupalı medya kuruluşlarının Ege’deki kayıtlarında maskeli özel kuvvetler mensuplarının yanı sıra Sahil Güvenlik’in üç elit unsurunun da bulunduğunu kabul etti.

'SUÇ TEŞKİL EDİYOR'

Yunanistanlı yetkili, özel kuvvetler üyelerinin, sık sık cep telefonlarından video çeken mülteciler tarafından tanınmamak için maske taktıklarını kaydetti. Ayrıca, bu tür operasyonlara katılmak için sözlü emir aldıklarını ve bunun da görev ve kapsamlarının tamamen dışında olan yasadışı eylemler olduğu için rahatsızlık yarattığına işaret etti.

Kaynak ayrıca “Bu operasyonlar için emirler her zaman sözlü şekilde verilir. Bunlar suç teşkil eden eylemler. Özel kuvvetler bu operasyonlara katılmaktadır. Bu onların işi. Çoğu bu durumdan memnun değil” vurgusunda bulunuyor.

Kaynak: Gazete Duvar