Yunanistan, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM) ve NATO’dan, Türkiye’nin kınanmasını talep etti.

Reuters’in Yunan diplomatik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, ‘kışkırtıcı’ olarak niteledikleri Erdoğan’ın açıklamaları nedeniyle BM ve NATO’ya mektuplar gönderildiğini ve Ankara’nın davranışlarının kınanmasının istendiğini belirtti.

Avrupa Birliği (AB), Erdoğan’ın Yunanistan’ı Ege Denizi’ndeki askerlerden arındırılmış adaları işgal etmekle suçlamasının ve Türkiye’nin vakti geldiğinde “gereğini” yapmaya hazır olduğunu ifade etmesiyle ilgili endişelerini dile getirmişti.

Türkiye’nin de bu hafta AB, NATO ve BM’ye mektup göndererek, ihtilaflı hava sahaları, kıta sahanlığı ve Ege Adaları’nın silahsızlandırılması gibi konulardaki görüşlerini ve duruşunu açıkladığı belirtilmişti.

Habere göre Yunan diplomatik kaynaklar ise Türkiye'nin mektubunun gerçeği çarpıttığını, argümanlarının temelsiz olduğunu ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyledi, Yunanistan'ın da Birleşmiş Milletler ve NATO'ya mektup gönderdiğini belirtti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e hitaben yazılan mektupta, “Türkiye’nin tavrı, NATO’nun birliğini ve uyumluluğunu istikrarsızlaştıran ve kriz zamanında Birliğin güney kanadını zayıflatan bir etmendir” dedi.

Türkiye ve Yunanistan, son zamanlarda hava sahalarından, Ege Denizi’ndeki adalara, deniz yetki alanları ve kıta sahanlığından, Akdeniz’deki hidrokarbon kaynakları ve Kıbrıs’a kadar birçok konuda anlaşmazlık içindeydi.