AKP listelerinden seçilen BBP Genel Bakanı Mustafa Destici,  tutanakta yer alan ‘Bağlı olduğu partinin AK Parti olduğuna’ dair ifadenin BBP olarak değiştirilmesi için YSK’ya başvurdu.

YSK, Destici’nin başvurunu reddederek ‘tutanakta isabetsizlik yoktur’ dedi.

Siyasi partilerin seçimlere ittifak yaparak girmesini öngören yasada, bir parti üyesinin, mensup olduğu partiden istifa etmeden, başka bir partinin listesinden milletvekili adayı olabileceğinin önü açılmıştı. Bu düzenlemeye dayanarak da BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisi seçimlere girmeden, AK Parti listelerinden Ankara 2’nci bölge birinci sıradan milletvekili adayı oldu ve milletvekili seçildi.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, Destici’nin, ‘Seçilme tutanağında’ da ‘Bağlı olduğu parti bölümünde AK Parti’ olarak yer aldı. Destici, bunun üzerine YSK’ya itiraz başvurusunda bulunarak, ‘Bağlı olduğu parti bölümünde yer alan ‘AK Parti’ ibaresinin BBP olarak değiştirilmesini istedi. BBP liderinin başvurusunu görüşen YSK, itirazı kabul etmedi. YSK’nın Destici’nin başvurusunu reddetme gerekçesinde “BBP üyeliği ve genel başkanlığı devam etmekte olup, AK Parti listelerinden milletvekili seçilmiş olduğu için tutanakta bir isabetsizlik yoktur” denildi.

Destici’nin seçilme tutanağına dayanarak TBMM’ye de zorunlu olarak, ‘AK Parti milletvekili’ olarak kayıt yaptırdığı belirtildi. Meclis’in hukukçuları Destici’nin ‘AK Parti milletvekilliğinden’ istifa etmediği sürece, TBMM’nin resmî kayıtlarında ‘AK Parti Ankara Milletvekili’ olarak yer alacağını dile getirdi.