Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin yaptığı son anket araştırmasının sonuçlarını yayımladı.

Ankette, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş arasında yapılan yarışta iki ismin de Erdoğan'ı geçtiği görüldü.

"ERDOĞAN'A ASLA OY VERMEM DİYENLER HER GEÇEN GÜN ARTIYOR"

Konuya ilişkin Cumhuriyet'ten İpek Özbey'e konuşan Yöneylem Sosyal Araştırma Merkezi Araştırmalardan Sorumlu Genel Koordinatörü, siyaset bilimci Doç. Dr. Derya Kömürcü; "Erdoğan’ın oyu, karşısında kim olduğundan bağımsız bir biçimde yüzde 37-38 aralığında seyrediyor. Buna karşılık “Erdoğan’a asla oy vermem” diyenler her ay biraz daha artıyor. Araştırmamıza göre bu oran, yüzde 48’e çıkmış durumda" ifadelerini kullandı.

"İLK TUR İKİNCİ TURDAN DAHA KRİTİK"

Kömürcü, "Muhalefetin Erdoğan karşısında kesinleşmiş bir adayı olmadığı için, sağlıklı bir sonuca ulaşabilmek amacıyla seçmenlere “Bu Pazar cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu yapılsa, şu iki adaydan hangisine oy verirsiniz?” şeklinde bir soru yöneltmeyi tercih ediyoruz.

Bugüne kadar Erdoğan karşısında 2. tur adayı olarak sorduğumuz farklı isimler arasında, düzenli olarak iki isim, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu, Erdoğan’ı geçmeyi başarıyor.

İmamoğlu’nun avantajı, net bir biçimde gençlerden, kadınlardan ve Kürtlerden daha fazla oy almayı başarıyor olması; dezavantajı ise milliyetçi-muhafazakâr seçmen kitlesinden sınırlı sayıda seçmeni kendisine çekebilmesi. Buna karşılık Yavaş, milliyetçiler ve muhafazakârlardan aldığı destekle kendi oyunu artırırken; Erdoğan’ın oy oranını da aşağı çekmeyi başarıyor. Bana öyle geliyor ki, önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu, muhalefet açısından ikinci turundan çok daha kritik. Bu yüzden ilk tur için, doğru bir stratejinin geliştirilmesi, son derece önemli" dedi.

Anketin sonuçları şu şekilde:

Yapılan ankette “Bu Pazar Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu yapılsa, şu iki adaydan hangisine oy verirsiniz?" sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ekrem İmamoğlu arasındaki yarışta vatandaşın yüzde 40,3'ü Erdoğan derken, yüzde 42,9'u Ekrem İmamoğlu dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mansur Yavaş arasındaki seçimde vatandaşın yüzde 38,9'u Erdoğan derken, yüzde 46,5'i Mansur Yavaş'ı seçti.