Yöneylem Araştırma Genel Koordinatörü Derya Kömürcü, iktidarın oy kaybının 'geri döndürülebilir' olmanın ötesine geçtiğini belirterek AK Parti'nin 2002'deki oy seviyesinin altına indiğini söyledi.

Yöneylem Araştırma Genel Koordinatörü Derya Kömürcü, AK Parti'den vazgeçen seçmen kitlesi sayısının arttığını açıkladı. Kömürcü, bu seçmen kitlesinin daha çok 'kararsız' ve 'oy kullanmayacak' seçmen olarak değerlendirdi.

Yöneylem Araştırma Genel Koordinatörü Derya Kömürcü, izlenimlerini Gazete Pencere'deki yazısında okurlarıyla paylaştı: "AKP’den vazgeçen seçmenlerin kendilerini kararsızlar ve oy kullanmayacaklar içinde konumlandırdığı, muhalefet içinde gönül rahatlığıyla oy verecek bir alternatif bulamadıkları, bu yüzden seçim sürecinde AKP’ye geri dönebilecekleri sıklıkla dile getiriliyor."

Kömürcü şöyle devam etti: "Bu tür yorumlar, psikolojik üstünlüğü kazanmak için iktidara katkı sağlıyor, muhalif seçmenler üzerinde bir tür 'öğrenilmiş çaresizlik' hissiyle 'yine mi kaybedeceğiz' kaygısının tetiklenmesine yol açıyor. Peki durum gerçekten böyle mi?

"Öncelikle iktidarın oy kaybının geri döndürülebilir olmanın ötesine geçtiğini düşünüyorum" diyen Kömürcü, "AKP'deki gerileme küçük küçük de olsa istikrarlı bir gerileme ve toplamda ciddi bir oy kaybına tekabül ediyor. 10 puanın üzerindeki bu kayıp AKP’yi 2002’deki oy seviyesinin altına indirdi" ifadelerini kullandı.

(AK Parti 2002 seçimlerinde oyların yüzde 34,3'ünü alarak tek başına iktidar olmuştu)

Kömürcü konuşmasına şöyle devam etti: "İktidarın oy kaybettiği, ama muhalefetin oy kazanamadığı iddiası sadece bir söylence. Bu iddia, gerçeklikle hiçbir şekilde örtüşmüyor. CHP ve İYİ Parti’nin oy oranlarında beşer puanın üzerinde artış var. Ayrıca AKP-MHP'den 'diğer' partilere geçişler olduğu görülüyor."

Son bir yılın bulgularını dikkatli bir biçimde incelendiğinde AK Parti'de oy kaybının devam ettiğini belirten Kömürcü, "Buna karşılık kararsızlar ve oy kullanmayacakların oranında bir artış olmadığını tespit ediyoruz" diye konuştu.

Kömürcü, "Eğer AKP ve MHP’den kopanlar, iddia edildiği gibi muhalefet partilerine yönelmiyor olsa, kararsızların ve oy kullanmayacakların her ay biraz daha artması gerekirdi" dedi.

Kömürcü son olarak şunları söyledi: "Geldiğimiz nokta, yeni bir eşik olarak değerlendirebilir. Çünkü AKP’nin oy oranını kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtılmadan önce yüzde 25’in altında ölçüyor olmamız bu partinin artık çekirdek ve sadık seçmen kümesi içinden de oy kaybetmeye başladığının bir göstergesi."