Kolin Termik Santral Projesi nedeniyle 6000 zeytin ağacını kaybeden Yırca köylülerinin sağlığı da kömürlü termik santraller nedeniyle tehdit altında.

Greenpeace’in yaptığı 24 saatlik hava kirliliği ölçümünün sonuçları, köydeki hava kirliliğinin Dünya Sağlık Örgütü’nün güvenilir olarak belirttiği günlük limitlerin iki katından fazla olduğunu gösteriyor.

Yapılan ölçümlerde ince partikül madde değerlerinin bazı anlarda, günlük sağlık sınırının beş katına kadar yükseldiği de görüldü.

YENİ SANTRAL DAHA BÜYÜK TEHLİKE DEMEK

Greenpeace Araştırmacısı Buket Atlı, kirliliğin en büyük nedenlerinden birinin, Yırca’da yapılacak olan Avrupa’nın en çok can alan ikinci termik santrali olduğunu ifade etti. Planlanan termik santral projesinin tamamen iptal edilmesi gerektiğini belirten Atlı, kömürlü santrallerin yaydığı partiküllerin akciğer kanseri başta olmak üzere, KOAH gibi akciğer hastalıklarına neden olduğunu vurguladı.

AKCİĞER KANSERİ ÇOK YAYGIN

Köyde KOAH ve akciğer kanserinin çok yaygın olduğunu ifade eden Yırca Köyü Muhtarı Mustafa Akın da “Son 15 gün içinde iki kişi akciğer kanserinden öldü. Bunun nedenleri hem santralden çıkan gaz, hem de santralin kül barajı. Nefes alamıyor, çamaşır asamıyoruz. Çocuklar da etkileniyor. Küçük çocuklarda astım ve bronşit çok var” şeklinde konuştu.

PARTİKÜL NEDİR?

Greenpeace’in ölçümünü yaptığı Partikül Maddeler (PM 2,5), kömürlü termik santrallerin yaydığı, kum tanesinden bile daha küçük, gözle görünemeyen ama akciğerlere nüfus ederek akciğer ve solunum yolu rahatsızlıkları, kalp ve damar hastalıkları ve kanser gibi pek çok sağlık sorununa neden olan tehlikeli bir maddedir.

Avrupa Çevre ve Sağlık Örgütü’nün (HEAL) 2013 tarihli raporuna göre bu maddeler, kömürlü termik santrallerden çıkan kirletici maddeler içinde ozonla birlikte en tehlikeli olanı.

Greenpeace’in bu yıl Mayıs ayında yayımladığı Sessiz Katil raporuna göreyse 2010 yılında Soma Termik Santrali’nden kaynaklı hava kirliliği 1340 erken ölüme yol açtı. (BirGün)