Başbakan Yıldırım, Merkel'in Gümrük Birliği çıkışının Avrupa Birliği'ne bir dayatma anlamı olduğunu söylerken "Gümrük Birliği değişsin diye can atar halimiz yok" dedi.

Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in "Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşması güncellenmeyecek" ifadesine yanıt verdi.

Yıldırım, şunları söyledi:

"Gümrük Birliği meselesi, Almanya'nın Avrupa Birliği adına tek başına karar vereceği bir konu olmamalıdır. Almanya, 'bütün Avrupa Birliği benden sorulur' havasında, birlik adına racon kesiyor. Bu doğru değil, birliğin kurumsal yapısına, ilkelerine, usullerine uymayan bir şeydir. Bir dayatma anlamına gelir. Gümrük Birliği tek taraflı bir anlaşma değil. Türkiye aman aman Gümrük Birliği'nde değiştirelim havasında değil. Neyi gerektiriyorsa o yönde karar verecektir. Ne olursa olsun, Gümrük Birliği değişsin diye can atar halimiz yok. Çok fazla endişelenmelerine gerek yok."

Yıldırım, şöyle devam etti:

"Biz Almanya'dan bu darbeye karışmış bulunan FETÖ mensuplarının barındırılmamasını, bunlara müsamaha gösterilmemesini, yargılanmak üzere Türkiye'ye iadesini istiyoruz. Almanya nasıl hukuk devletiyse Türkiye de bir hukuk devletidir. Hukukun içinde bunlar yargılanacak, karşılığını görecektir."