Gezi Davası'nda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Osman Kavala'nın kanun yararına yeniden yargılama talebi reddedilmişti. Kavala, yayınladığı yazılı açıklamada bu reddi,  "Keyfi cezalandırmanın bir süre daha devam edeceğini göstermektedir" sözleriyle ifade etti.

Türkan Elçi'den aile işletmesine saldırı hakkında açıklama Türkan Elçi'den aile işletmesine saldırı hakkında açıklama

Osman Kavala ayrıca, "Yine de, Anayasa Mahkemesi’nin önümüzdeki günlerde başvurularımızı değerlendirerek AİHM kararları doğrultusunda karar vereceğini ümit ediyorum" ifadelerine yer verdi. 2 bin 440 gündür cezaevinde tutulan Kavala'nın kanun yararına yeniden yargılama talebinin reddedildiği kararda, "hükümete karşı suçlar" başlığı altında yer alan 312. maddeye atıfta bulunularak, "Dosya kapsamına, dayandığı gerekçeye ve mahkemenin takdirine nazaran, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin 25/04/2024 tarihli ve 2024/65 değişik iş sayılı kararı aleyhine kanun yararına bozma yoluna gidilmemiştir" denildi.

Talebi reddedilen Osman Kavala yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Gezi davasında hukuk ve demokrasi değerlerine bağlı insanlar suç işlediklerine dair delil olmadan yargılandılar, ağır cezalara çarptırıldılar. Benim de yakında cezaevinde yedinci yılım tamamlanmış olacak. Yerel Mahkemelere ve Adalet Bakanlığı’na yapmış olduğumuz davanın yeniden görülmesi taleplerinin reddedilmesi, keyfi cezalandırmanın bir süre daha devam edeceğini göstermektedir. Yine de, Anayasa Mahkemesi’nin önümüzdeki günlerde başvurularımızı değerlendirerek AİHM kararları doğrultusunda karar vereceğini ümit ediyorum. Ülkemizde temel hukuk ilkelerinin egemen olacağı günlerin uzak olmadığına inanıyorum. Yurttaşların özgür ve güvenli biçimde yaşama hakkının korunması devletin temel yükümlülüğüdür. Her yurttaşın hayatı eşit derecede değerlidir."

Kaynak: rss