Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) çıkacak karar sonrası Suriye'ye yeni operasyon başlayacak.

Habere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) muhtemel hedefleri arasında Tel Rıfat, Kobani (Ayn-El Arap), Ayn İsa ve Menbiç var.

"ÖZGÜR SURİYE ORDUSU GÖREVE HAZIR"

Yeni Şafak haberinde 'Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı' sıfatını taşıdığını belirttiği Abdurrahman Mustafa'nın görüşlerine de yer verdi.

Özgür Suriye Ordusu'nun göreve hazır olduğunu belirten Mustafa, “Suriye’yi bölmeye çalışan, hem Türkiye’yi hem de bizi tehdit eden terör unsurları var. Biz Türkiye ile omuz omuza buraları temizlemeye hazırız” dedi.

Mustafa, şunları kaydetti:

 “Teröristlerin işgali altındaki bölgelerden hastanelere, pazar yerlerine füze atıyorlar. Azez, Afrin, Rasulayn ve Tel Abyad’da terör eylemleri devam ediyor. Bunların önlenmesi gerekiyor. Bölgeyi istikrarsızlaştırmak için çalışıyorlar. Biz teröristlerin bütün yerlerden temizlenmesini istiyoruz. Suriye muhalefeti olarak Suriye’nin geleceğine, toprak bütünlüğüne ve Suriye devrimine zarar veren tüm terör örgütlerinin yok edilmesi ve ülkeden tamamen temizlenmesi için sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz.”

ERDOĞAN OPERASYON SİNYALİ VERMİŞTİ

23 Mayıs Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da yakında atmaya başlıyoruz" demişti.

Erdoğan, "Ülkemize ve güvenli bölgelerimize sık sık yapılan saldırıların, tacizlerin, tuzakların merkezi konumundaki alanlar, harekat önceliğimizin başında yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, istihbaratımız, emniyet güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

MGK YARIN TOPLANACAK

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Erdoğan başkanlığında yarın toplanacak.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılacak yılın üçüncü MGK Toplantısı'nda sınır ötesi yeni operasyonların masaya yatırılması bekleniyor.