Yüksek Askeri Şura’da alınan kararlar doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeni komuta kademesi şekillendi. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanlığı’na getirildi.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ağustos ayı olağan toplantısı bitti.

Şura’da alınan kararlar doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yeni komuta kademesi şekillendi. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanlığı’na getirildi.

Toplantıda alınan kararlara göre;

* Genelkurmay Başkanlığı’na Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar,

* Kara Kuvvetleri Komutanlığına, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak,

* Jandarma Genel Komutanlığına, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi,

* Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun görev süresi bir yıl uzatıldı.

* Hava Kuvvetleri Komutanlığına, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal,

* Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Ege Ordusu Komutanlığına getirildi.

* Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Yüksek Askeri Şura üyesi oldu.

* 3. Ordu Komutanlığına, 30 Ağustos itibarıyla orgeneralliğe terfi ettirilen Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş getirildi.

* Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral İhsan Uyar orgeneralliğe, Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele de
oramiralliğe yükseltildi.

* 3. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, 1. Ordu Komutanı oldu.

HULİSİ AKAR KİMDİR?

Orgeneral Hulusi Akar 1972 yılında Kara Harp Okulundan ve 1973 yılında Piyade Okulundan mezun oldu.

1973-1980 yıllarında çeşitli birliklerde ve Kara Harp Okulunda Takım Bölük Komutanlığı ve Bilgi İşlem Subaylığı görevlerinde bulundu.
1982 yılında Kara Harp Akademisinden, 1985 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisinden, 1987 yılında Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetler Kurmay Kolejinden mezun oldu.

Genelkurmay Başkanlığı da dâhil olmak üzere çeşitli karargâh ve birliklerde Harekât ve Eğitim Kısım Amirliği, İcra Subaylığı ve Şube Müdürlüğü görevlerini icra etti. Ayrıca, Kara Harp Akademisinde Öğretim Elemanlığı ve 1990-1993 yılları arasında Napoli / İtalya’daki Müttefik Kuvvetler Güney Bölge Komutanlığı Karargâhında İstihbarat Subaylığı görevlerinde bulundu.
Akar, 1993-1994 yıllarında K.K.K Özel Kalem ve Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlükleri, 1994-1997 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevlerini yerine getirmiş, 1997-1998 yıllarında Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı görevinde bulundu.

1998 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti ve bu rütbede 1998-2000 yılları arasında Dersim/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı, 2000-2002 yılları arasında Napoli / İtalya’daki Müttefik Kuvvetler Güney Bölge Komutanlığı Karargâhı Plan ve Prensipler Başkanlığı görevlerini yürüttü, 2002 tarihinde Tümgeneralliğe terfi etti.

Tümgeneral rütbesiyle; 2002-2005 yılları arasında Kara Harp Okulu Komutanlığı, 2005-2007 yılları arasında Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yaptı ve 2007 yılında Korgeneralliğe terfi etti.

Korgeneral rütbesiyle; 2007-2009 yılları arasında Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı, 2009-2011 yılları arasında 3’üncü Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunmuş ve 2011 yılında Orgeneralliğe terfi etti.

2011-2013 yılları arasında Genelkurmay II nci Başkanlığı görevini yürütmüş olan Orgeneral Akar, 03 Ağustos 2013 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığına atandı.

Genelkurmay Başkanlığınca İç Güvenlik Harekâtındaki başarılarından dolayı Üstün Cesaret ve Feragat Madalyasıyla ödüllendirilen Orgeneral Akar, ayrıca TSK Üstün Hizmet Madalyası ve TSK Şeref Madalyası sahibi. Orgeneral Akar aynı zamanda Bosna-Hersek’te SFOR harekâtındaki görevinden dolayı ABD Liyakat Madalyası ve Kore Cumhuriyeti Milli Güvenlik Liyakat Madalyası sahibidir.
Akar, Şule Akar ile evli ve iki çocuk babası.