Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararla yemek ve ulaşım bedellerindeki vergiden istisna olan alt limit yükseltildi.

Buna göre 1 Temmuz itibariyle günlük yemek bedeli için 34 TL olan istisna tutarı 51 liraya çıkarıldı. Ulaşım kartlarındaki istisna bedeli ise 17 liradan 25,5 liraya çıkartıldı. 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konuya ilişkin yaptığı açıklamada çalışanların refah seviyelerine ücret zamlarıyla önemli katkılar sağladıklarını belirtti.

Nebati'nin paylaşımları şöyle:

"Asgari ücret artışı, memur ücret artışları, asgari ücret istisnası uygulaması ve ek gösterge düzenlemeleriyle çalışanlarımızın refah seviyesine önemli katkılar sağladık. Yeni düzenlemelerle de katkı sağlamaya devam ediyoruz.

Çalışanlarımıza yapılan yemek ve yol yardımı ödemelerine ilişkin istisna tutarlarını artırdık. Yeni tutarlar 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olmuştur.

İşverenlerce, işyerinde veya müştemilatında yemek verilmeyen durumlarda çalışanların yemek kartlarına yüklenen bir günlük yemek bedeli için 1 Ocak’tan itibaren geçerli olan 34 TL lik istisna tutarını 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere 51 TL'ye çıkardık.

İşverenlerce servis hizmeti verilmeyen durumlarda çalışanların ulaşım kartlarına yüklenen bir günlük ulaşım bedeli için 1 Ocak’tan itibaren geçerli olan 17 TL'lik istisna tutarını 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere 25,50 TL'ye çıkardık.

Çalışanlarımızın her daim yanında olmaya devam edeceğiz."